Domů Výživa Zdravé recepty Jak oloupat špekáčky

Jak oloupat špekáčky

Jde o jídlo, které je bezpochyby naším národním pokladem. Přesto však v jeho přípravě někteří lidé stále tápou. Zjistěte například, jak oloupat špekáčky, aby byly vždy perfektně hladké a chuťově dokonalé.

Špekáčky je možné si dopřát na mnoho způsobů. Mohou se například koupat v lahodném octovém láků pěkně proložené cibulí. Jiní zase nedají dopustit na jejich přípravu nad ohněm. A skvělý je z nich například také guláš. Co si však počít ve chvíli, kdy je tuto uzeninu třeba jednoduše oloupat?

Co je to vlastně špekáček

Ovšem nejde o jen tak ledajakou uzeninu. Výrobek s označením český špekáček registruje Evropská komise jako po všech stránkách originální zaručenou tradiční specialitu. Ve světě se nich podobného nevyrábí, na špekáčky tak narazíte jenom u nás. Snad jenom Švýcaři se mohou chlubit gastronomickým „národním pokladem“ podobného ražení, který se jmenuje cervelaty.

Co jsou cervuláty

Zní vám to povědomě? Aby také ne? Výraz „cervuláty“ se u nás v dřívějších dobách používal, a to především v hospodské mluvě. Vždy však byly tímto označením myšleny staré dobré špekáčky.

Jak loupat špekáček

A jak tuto uzeninu oloupat? Můžete ho na 15 minut zabalit do vlhké utěrky, mělo by to jít snadněji. Jiným řešením je jejich přelití teplou vodu, která rovněž pomůže nežádoucí „slupku“ uvolnit. Nic složitého na tom opravdu není.

Jak by měl vypadat špekáček

Věděli jste, že existuje i tzv. špekáčková norma? Tedy lépe řečeno existovala – až do počátku devadesátých let. V tomto období měl špekáček (koneckonců stejně jako všechny potravinářské výrobky) svou normu, která dokázala přesně definovat jeho složení. Kdo se od ní odchýlil, nemohl už své výrobky nazývat špekáčkem. Šlo o normu ČSN 57 7115 z roku 1978 a podle ní musel špekáček obsahovat:

  • 38,5 % hovězího masa,
  • 17,5 % vepřového masa,
  • 17 % slaniny,
  • 23 % vody (ledu),
  • zbytek sůl, koření, přísady.

Takže pokud byste si chtěli koupit pořádný „prvorepublikový“ špekáček, zapátrejte dnes po velmi obdobném složení. Tradiční receptura je zkrátka a dobře tradiční receptura.

Jak je to se špekáčky dnes

Naštěstí není vše tak černé, jak to vypadá. Potravinářská norma ČSN 57 7115 z roku 1978 totiž byla částečně nahrazena jinou. Jde o vyhlášku č. 326/2001 Sb. V ní se mimo jiné říká, že špekáček může obsahovat pouze hovězí, vepřové a telecí maso (a to nikdy ne strojově oddělené). A co podíl masa? Ten musí být nejméně 40 %, a obsah tuku se pak musí pohybovat maximálně 45 %. Později byl tento předpis byl nahrazen závaznou vyhláškou č. 69/2016 Sb., jež však klade na složení tohoto výrobku stejné požadavky. Dnes byste tedy neměli narazit na výrobek, který by se vám nad ohněm rozpadl – musí se však jmenovat opravdu špekáček. Jakékoliv jiné variantu názvu už nejsou co do složení závazné.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno