Jak pěstovat bobkový list?

Bobkový list není samotná rostlina. Jako bobkový list označujeme listy, které získáváme ze stromu s názvem vavřín vznešený (Laurus nobilis). Bobkový list používáme zejména v sušené podobě jako koření, ve Středomoří a v Malé Asii, odkud pochází, se ale používá také čerstvý. Bohužel se nejedná o mrazuvzdornou rostlinu, takže jej pěstujeme celoročně v interiéru nebo jej na zimu přenášíme dovnitř.

Užitková i dekorativní rostlina

I když zřejmě nezvládnete spotřebovat všechny listy vavřínu, nemusí to být na škodu. Právě naopak. Vavřín vznešený je opravdu krásná rostlina, která se pyšní tím, že je stálezelená. Tradiční české koření tak budete mít vždy po ruce. Navíc nám může pomoci s celou řadou nemocí: pomáhá při chřipce a nachlazení, zlepšuje trávení a dokonce snižuje otoky. Dnes jej používáme do velké většiny omáček, které si dáváme s knedlíkem.

Bobkový list

Léčivé účinky bobkového listu

Již v předchozím odstavci jsme krátce naznačili, jaké účinky může mít bobkový list na lidské zdraví. Obsahuje totiž bílkoviny, silice, vlákniny, třísloviny, vitamíny A, B, C a kyselinu listovou. Dále pak celou řadu minerálů, jako je vápník, selen, měď, zinek, železo, draslík a hořčík. To vše je skvělý mix, který zajišťuje zdravé trávení (bez plynatostí), snižuje „špatný“ cholesterol a hladinu cukru v krvi, poradí si s revmatickými bolestmi. Kromě toho má bobkový list pozitivní vliv na močový měchýř. Může vám pomoci dobře spát a tiší i bolesti hlavy.

Pěstování bobkového listu

Vavřín vznešený pěstujeme v přenosné nádobě, protože v létě vám bude vděčný za letnění (tedy vynesení ven na sluníčko). Zvolte klasický substrát pro pokojové květiny. Jednou za dva týdny je vhodné substrát pohnojit běžným hnojivem na pokojové rostliny. Pravidelná zálivka je potřebná, vavřín si o ni řekne sám. Když má nedostatek vody, mladé listy se stočí (zarolují) a ty starší poklesnou. Několik hodin po zalití se ale vrátí do normálu. Je důležité, aby rostlina nestála ve vodě, takže nepřelévat!

Vavřín

Letnění a zimování

Od jara (respektive od poloviny května, kdy již nehrozí mrazíky) až do podzimu můžete vavřín vynášet ven, na zahrady, balkony či terasy. Teploty by ani v noci neměly poklesnout pod -2 °C (mladší rostliny ale nesnesou ani krátkodobý pokles pod 0 °C). V zimě, v období, kdy přichází první mrazíky, je dobré vavřín zazimovat. Přeneste jej do místnosti, kde je teplota od 3 do 18 °C a kde je světlo. Když teploty poklesnou, zálivku omezte.

Tvarování a množení vavřínu

Vavřín se zaštipuje a prořezává velice dobře. Častokrát si z něj lidé vytvarují stromky s kmínkem a korunou. I vy si můžete takový stromek připravit tak, že budete pravidelně zaštipovat spodní lístky a výhonky. Nezapomeňte ale kmínek přivázat k opoře, aby rostl krásně rovně. Z řízků, které můžete při řezu odebrat, můžete získat nové rostliny. Řízky nechte zakořenit ve hlinitopísčité směsi a po roce již můžete začít tvarovat novou rostlinu.

Bobkový list v kuchyni

Bobkový list zřejmě moc představovat nemusíme. Zná ho každá česká hospodyňka. Bobkový list je základem mnohých českých omáček, jako je rajská, svíčková, ad. Dále pak se ale hodí také při vaření rýže či luštěnin. Vyrobit si z něj můžeme také čaj. Čerstvý bobkový list přikládáme k pečenému masu – obzvláště dobře se hodí k jehněčímu. Pokud chcete, aby chuť bobkového listu byla výraznější, pak je dobré ho před přidáním do pokrmu nalámat na menší kousky, popřípadě rozdrtit úplně. Níže uvádíme několik receptů, z nichž některé jsou i léčivé.

Vavřín strom

Nálev z bobkového listu

Pokud chcete získat veškeré zdravotní účinky, které bobkový list nabízí, připravte si z něj nálev. Postačí vám dva čerstvé nebo i sušené bobkové listy, které nastříháte na kousky. Vložte je do hrnečku a zalijte vroucí vodou. Po pěti minutách luhování scedíme a pijeme vlažný. Tento kouzelný šálek si můžete dopřát až třikrát denně. Zevně jej můžete použít k opláchnutí vlasů – je to skvělý prostředek v boji proti lupům.

Bobkový olej

Zdravotní účinky můžete získat také z bobkového oleje. Stačí, když si připravíte 30 listů bobkového listu a 500 ml olivového oleje co nejvyšší kvality. Listy nasekejte na malé kousky a naložte je v oleji po dobu minimálně dvou týdnů. Kdykoli v průběhu tohoto luhování můžete protřepat. Poté olej scedíme a uchováváme jej ve vzduchotěsné skleněné nádobě v chladu. Používat jej můžete jako masážní olej, ale také do koupele (zejména pokud trpíte revma či bolestí svalů a kloubů – koupel má také tu výhodu, že bobkový list inhalujete, což je bonus navíc). Můžete jim dochucovat také mnohé pokrmy.

Vavřín vznešený

Sušení bobkového listu

V klasické české kuchyni se spoustu receptů neobejde bez bobkového listu. A protože se u nás tato rostlina v čerstvé podobě nevyskytuje, české recepty počítají se sušenou variantou bobkového listu. Proto je potřeba listy si nasušit. Zde je stručný návod, jak na to. K sušení se používají dvouleté listy, které sklízíme a sušíme ve stínu, aby si zachovaly svou zelenou barvu. Bobkový list sušíme v jedné vrstvě, aby došlo k jejich rovnoměrnému vysoušení. Vyvarujte se přímého slunečního světla.

Pozor na puklice

Asi největším nepřítelem vavřínu jsou puklice. Poznáte je tak, že na listech rostliny se objevují drobné puchýřky. Puklice jsou nebezpečný savý hmyz, který může způsobit opravdu velké škody. Zbavíte se jich tak, že je ručně odstraníte a poškozená místa potřete čirým alkoholem (jako je slivovice nebo vodka) či lékárenským lihem. Tento proces budete zřejmě muset několikrát opakovat. Všechny poškozené listy odstraňte a vyhoďte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno