Jak poznat zralé pomelo?

Zatímco citrony, limetky, pomeranče nebo grapefruity znáte určitě dobře, pomelo je pro nás tak trochu neznámé. V zimě jej můžete najít po celou sezónu v obchodech. Chutná podobně jako grapefruit, ale je méně hořké. Díky tomu je chutnější pro širší množství uživatelů. Oproti pomerančům není tak sladké nebo šťavnaté, přesto vám ale poskytne skvělou chuť.

Co je pomelo?

Pomelo patří k citrusům. Nenajdete větší zástupce této rodiny! Obvykle měří od 15 do 30 cm, pokud ale roste v ideálním prostředí, může dosáhnout podobné velikosti, v jaké je basketbalový míč. Tvar pomela je kulatý, někdy ale můžete narazit na druh, který tak trochu připomíná hrušku. Když jej srovnáváte s grapefruitem, nejste daleko od pravdy. Grapefruit je totiž křížencem pomela a pomeranče.

Pomelo

Jak se liší grapefruit a pomelo?

Kromě velikosti můžete další rozdíly odhalit zejména poté, co ovoce rozkrojíte. Pomelo je uvnitř obvykle žluté nebo světle zelené. Když ochutnáte, zjistíte, že není tak hořké a má mnohem silnější slupku s větším podílem dřeni (bílá vnitřní část slupky, kterou najdete hned pod kůrou). Protože jednotlivé „měsíčky“ dužiny jsou velké a jsou chráněny poměrně tlustou slupkou, kterou nejíme. Zajímavé je, že pomelo má mnohem menší semena, která se nachází jen ve vnitřní části dužiny.

Kde má pomelo svůj původ?

Pomelo má svůj původ v jihovýchodní Asii, konkrétne v Malajsii a Číně. Právě v ní se pěstuje už tisíce let. Tradičně ho tam jedí během lunárního nového roku – Číňané totiž věří, že jim to přinese prosperitu a významné postavení. Nejlépe poroste v oblastech, kde jsou podobné těm středomořským – to znamená ani teplo ani zima. Pomela jsou odolnější vůči chladu víc než jiné citrusy. Může za to právě jejich tlustá slupka. Typická sezóna pomela začíná na konci října a pokračuje až do konce února.

Dužina pomela

Jak poznat zralé pomelo?

Pomelo obvykle můžete koupit vcelku, takže jste odkázání na to, jak vypadá zvenku. Situaci nám mohou znesnadnit obaly, které jsou různě zabarvené. Když kupujete pomelo, hledejte jasně nebo světle žlutou barvu – trocha zelené neškodí. Čím více žluté na slupce uvidíte, tím bude pomelo zralejší. Jakmile uvidíte narůžovělou barvu, zvažte, zda pomelo koupíte, protože už může být až příliš zralé.

Jak skladovat pomelo?

Krátká odpověď zní: podobně jako ostatní citrusy. Ideálně byste své pomelo měli zkonzumovat co nejrychleji poté, co si ho přinesete z obchodu. Pokud máte místo v lednici, můžete sem pomelo dát. Jestliže vám ale vadí studené ovoce přímo z ledničky, budete jeho konzumaci muset naplánovat. Místo lednice můžete použít jakékoli chladné místo s vysokou vlhkostí (nevytápěná garáž, sklep, kůlna) – důležité ale je, aby teploty zůstaly rovnoměrné po celý den. I když pomelo začne trochu měknout, tlustá dužina ho ochrání ještě nějakou dobu.

  • Čím větší chlad, tím pomelo déle vydrží. Ovoce ale nesnese teploty pod 4,5 °C.
  • Pokud pomelo uchováváte při teplotě 4,5 až 6,5 °C, vydrží čtyři až pět týdnů.
  • Při teplotách okolo 15 °C vydrží dva až tři týdny.

Pomelo

Jak oloupat pomelo?

Pomelo se vám nemusí podařit oloupat holýma rukama – a pokud ano, bude to velmi pracné a nepohodlné. Mnohem lepší je vzít do ruky nožík, kterým naříznete jeho silnou slupku. Nejlepšího úspěchu dosáhnete, když odřežete horní a spodní část slupky. I tak vám zůstane ještě celá spousta dřeně. Poté nožem veďte několik řezů odshora dolů v pravidelných rozestupech (například dva až tři centimetry). Teď už bude snadné slupku odstranit. Snažte se to udělat s co největším množstvím dřeně, která je hořká a nedá se jíst.

Jak použít pomelo?

Pomelo si vychutnáte, i když ho nepoužijete vůbec nijak – čili sníte ho jenom tak. Použít ho ale můžete do ovocných salátů nebo prostě tam, kde byste použili pomeranče či grapefruity. Zkuste použít pomelo i ve slaných receptech. Znáte zálivku vinaigrette? Její recept zní: 1 díl citronové šťávy a 3 díly olivového oleje, ochucené solí a pepřem. Nebojte se trochu experimentovat a nahraďte citronovou šťávu tou z pomela.

Pomelo

Yum-som o

Jedná se o oblíbený thajský salát, v němž můžete použít pomelo. I když je výčet surovin poměrně dlouhý, příprava je více než snadná. Nejprve si připravte zálivku. Na ni budete potřebovat následující ingredience:

  • 1 lžíce třtinového cukru,
  • 1,5 lžíce limetkové šťávy,
  • 2 lžičky rybí omáčky,
  • thajská chilli paprička.

Příprava je velice snadná. Chilli papričku – použít jí můžete tolik, kolik snesete, nakrájejte nahrubo a rozdrťte v hmoždíři. Můžete ji drtit společně s třtinovým cukrem, který vám pomůže vytvořit chilli pastu. Pak vmíchejte zbylé dvě ingredience. Dresink nyní dejte stranou a pusťte se do přípravy samotného salátu, který vyžaduje tyto ingredience:

  • 2 hrnky pomela (dužina natrhaná na kousky velikosti sousta),
  • 3 lžíce strouhaného kokosu, který jste opražili dohněda,
  • 2 lžíce hrubě mletých arašídů, které jste nasucho opekli na pánvi,
  • 2 lžíce sušených krevet, rozdrcených na prášek – koupíte je vcelku v obchodech s asijskými potravinami,
  • 3 lžíce šalotky nakrájené na tenké plátky,
  • 2 listy kafírové limetky, nakrájené na jemno,
  • 5 cm dlouhý kousek citronové trávy, pouze spodní polovina, nakrájejte ji na velmi tenké plátky,
  • 2 lžíce máty, nasekané najemno,
  • 2 lžíce koriandru, nasekané najemno, můžete vynechat,
  • salát můžete doplnit vařenými krevetami, pokud chcete, aby byl vydatnější.

Příprava salátu je pak už velice jednoduchá. Stačí promíchat všechny přísady a těsně před podáváním jej zalijte zálivkou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno