Jak prát goretex

Jde o velmi oblíbený materiál, používaný zejména u outdoorového oblečení. Mnohdy však nevíme, jak prát goretex a to zvláště v případě, že jsme někde založili přiložený návod, případně odstřihli nepříjemné štítky, jež mohou třeba v oblasti krku řádně podráždit.

A přitom se goretex objevuje stále častěji. Skvěle vám poslouží u bund a kalhot už od velikosti 80, zvláště máte-li doma děťátko, které na sobě nesnese žádnou přikrývku. Dítě se nepotí, a přitom je stále v teple. A poměrně tenká vrstva goretexu mu nebrání v pohybu. To oceníte i později, až bude malý objevitel neohroženě vyrážet na dobrodružné výpravy po zahradě nebo dětském hřišti. A ocení ho samozřejmě i dospělí.

Nezničte jedinečné vlastnosti goretexu nesprávným praním

Membránové oblečení funguje správně jen v případě, že k tomu má ty správné podmínky. Často si proto myslíme, že bychom ho měli prát co nejméně, abychom nepřipravili použitý materiál o jeho užitečné vlastnosti. To je ovšem chyba.

Outdoorové oblečení jako takové je však pro praní ve skutečnosti jako stvořené. Kromě chladu a vlhkosti musí totiž odolávat i špíně, ovšem má své určité hranice. A pokud je překročíme, může nahromaděná špína účinnost membrán naopak zhoršovat.

Bohužel tu nejhorší špínu do produkujeme sami. Ano, jde o lidský pot, plný solí a dalších agresivní látek. Ty dokáží velmi rychle ucpat póry v membráně a tím narušit její prodyšnost a další funkce. A to bychom určitě nechtěli. A necháme-li mastnotu z naší kůže působit příliš dlouho, dokáže dokonce narušit i žádoucí laminaci mezi jednotlivými vrstvami funkčního materiálu.

Pokud si nejste jistí, zvolte 40 °C

Jestliže už nemáte po ruce originální návod k údržbě svých goretexových bund nebo kalhot, vsaďte na jistotu a nikdy je neperte při vyšší teplotě, než je 40 °C. Nezapomeňte sáhnout po speciálních pracích prostředcích, které membrány šetrně vyčistí, a zároveň nijak neovlivní jejich funkčnost a především prodyšnost. To bohužel běžné prací prostředky často dělají. A nikdy, ale opravdu nikdy při praní goretexu nepoužívejte aviváž.

Standardní prací prostředky i aviváže zanechávají na látce vždy zbytky a to i po sebedůkladnějším vymáchání. A právě tyto zbytky dokáží membrány nevrtaně poškodit. Obrousí je totiž – skoro jako smirkový papír.

A stejně nebezpečné jsou i změkčovače vody ty zase dokáží narušit pevnost a odolnost jednotlivých vláken v oblečení a to nenávratně. Dobrou zprávou je, že většině goretexového oblečení tento návod stačí a po vytažení z pračky bude opět jako nové a přitom dokonale funkční.

Tedy samozřejmě za předpokladu, že při praní vypnete ždímání. Místo toho sušte oblečení s goretexem rozložené na rovné savé ploše – nejlépe na huňatém ručník nebo osušce. Na ramínko nebo do skříně ho vraťte až ve chvíli, kdy bude opravdu dokonale suché.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno