Jak prát polyester

Můžete ho znát zejména jako textilii, z níž se vyrábí funkční oblečení pro sportovce. Aby si však za všech okolností zachoval své unikátní vlastnosti, musíte vědět jak prát polyester, abyste mu v pryčce žádným způsobem neublížili.

Jde totiž o textilii velmi citlivou a jakmile se jednou srazí, už s ní nic neuděláte. Rozhodně ho tedy není vhodné prát na stejný program jako bavlnu apod.

Co je to vlastně ten polyester?

Na štítcích oblečení ho můžete najít pod zkratkou PES. A v zásadě jde vlastně o syntetické vlákno, jež se vyrábí z lineárních makromolekul. Zní to složitěji, než to ve skutečnosti je. Jednoduše bychom mohli říct, že polyester je vlastně polyetylentereftalát (PET).

Jak vlastnosti má oblečení z polyesteru

Jde o velmi lehká vlákna, jež se při správné údržbě nemačkají a jako bonus skvěle pohlcují vlhkost a odvádí ji pryč. To je velmi cenná vlastnost funkčního oblečení. Zatímco bavlněné tričko pot jen nasákne, ovšem ponechá ho v blízkosti vašeho těla, takže můžete snadno nastydnout, polyester ho opravdu nasaje a zároveň odvede pryč – tzn. rychle ho předá do ovzduší. V kvalitním oblečení z polyesteru vám tak nikdy nebude zima, ani se v něm nepříjemně nezpotíte.

Náš tip: Měli byste také vědět, že tento typ oblečení je možné velmi jednoduše recyklovat.

Jakou teplotu je vhodné použít při praní polyesteru

Obvykle své sportovní kousky vezmeme a vypereme je na stejný program jako běžnou bavlnu. To je ovšem chyba. Mnohem lepší po vás bude program „syntetika“, jež se o textilii stará prostřednictvím mnohem šetrnějšího postupu. Obvykle lze u toho programu zvolit i teplotu (30 nebo 40 °C). Podívejte se proto na štítek a řiďte se tím, co na něm najdete napsáno.

Co dělat, pokud program syntetika nemáte

Vlastníte-li starší typ spotřebiče, nemusí u něj být tato moderní funkce přítomná. A jak si tedy pomoci? Zvolte program na ruční praní nebo na bavlnu. A teplota? Všeobecně platí, že barevný polyester snese asi 30 °C, bílý pak dokonce 40 °C. Velmi znečištěné oblečení je možné výjimečně vyprat i na vyšší teplotu, nikdy by však neměla překročit 60 °C. To by vlákna mohlo nenávratně poničit a vaše funkční tričko neb kalhoty by se srazily a byly by vhodné tak nanejvýš do popelnice.

Jak zásady dodržovat při praní polyesteru

Je to vlastně jednoduché. Myslete na to, že jde o velmi odolný materiál, který se nikdy nemačká. Vždy ho tedy obraťte naruby, abyste ochránili jeho svrchní část před nadměrným oděrem. Oblečení pak zůstane delší dobu krásné a zabráníte tak také vytváření nevzhledných žmolků. A co dál? Po vyprání bývá oblečení z polyesteru nabité statickou elektřinou. Abychom tomu zabránili, použijeme při praní polyesteru aviváž. Ale pozor, nikdy tento prostředek nepoužívejte u funkčního oblečení, zničili byste jeho unikátní vlastnosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno