Jak připravit kalamáry

Milujete mořské plody? Pak určitě víte, že největším problémem při přípravě chobotnice je její gumovitost. Zjistěte, jak připravit kalamáry, aby vám skutečně zachutnaly a zároveň se pyšnily dokonalou konzistencí.

Nezáležíte na tom, zda si chcete připravit grilované kalamáry nebo je pěkně osmažit v těstíčku. Základní úprava je stejná. Vždy uřízněte horní část kalamára tak, aby vám v ruce zůstal jeden velký lalok a ten poté nakrájejte na menší dílky velmi ostrým nožem. Nekrájejte úplně – řezy nesmí být příliš hluboké. Nechceme kalamára rozkrájet, ale jen usnadnit jeho přípravu.

Smažení kalamárů není žádná věda

Máte-li chuť na kalamáry osmažené na oleji nebo v těstíčku či strouhance, pak je vždy připravujte v hluboké vrstvě oleje. Ale ne příliš dlouho. Stačí vám jen maximálně 3-4 minuty – povrch kalamára musí být zlatavě hnědý.

Ovšem kalamáry můžete rovněž vařit a dusit. Jen by to nemělo být příliš dlouho. Vaření kousků kalamárů také trvá jen několik minut. Pouze v případě, že se rozhodnete použít chapadla, se obrňte trpělivostí. Budou totiž potřebovat v hrnci pobýt dvakrát tak dlouho.

A stejné je to v případě, že sáhnete po zmrazených kusech. Ty v každém případě nejprve rozmrazte. A jakmile to budete mít, postupujte stejně jako u čerstvých kalamárů. Určitě se vyhněte pokušení připravovat je déle. Příliš dlouhý var nebo smažení způsobí, že maso této mořské pochoutky bude příliš tvrdé a gumovité.

Klasické recepty pro přípravu kalamárů

Už teoreticky víte, jak na to, takže je čas na konkrétní příklady. Začneme kalamáry v těstíčku. Hotové kroužky z nich se po pečlivém opláchnutí se namočí do připraveného těsta z mouky a piva. A poté se smaží. Nepřekvapí, že skvělým partnerem k nim bude pivo nebo víno, mnohým strávníkům dokonce připomínají cibulové kroužky. Určitě vám zachutná i kombinace s výraznou omáčkou – nejlépe s pikantní salsou nebo kečupem.

A co takhle plněné kalamáry? Není to těžké, stačí je naplnit rýží nebo zeleninou, opéct a servírovat se zálivkou vinaigrette a sklenkou bílého vína. Jako pohoštění pro návštěvy jsou plněné kalamáry opravdu dokonalé a hlavně rychlé.

A jak na oblíbené mořské plody, dušené v bílém víně? Stačí vám k tomu čtvrt hodiny. Potřebovat budete pórek, česnek a víno. Nic víc. Nakrájejte, opečte. Poduste – hotovo. Skvěle se snoubí s rýžovými nebo sojovými nudlemi, ale není to podmínkou. Takto připravené kalamáry lze také použít k vytvoření sashimi. Můžete je zakápnout trochou citronové šťávy nebo použít sojovou omáčku.

Syrové kalamáry se do sushi naopak nehodí. I když je v Japonsku konzumace syrových a mnohdy dokonce živých chobotnic vcelku běžná, nejde o nic, co by běžný středoevropan ocenil. Vařené kalamáry vám určitě zachutnají mnohem lépe.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno