Jak rozmrazit kuře

Zpracováváte kuřecí maso a chcete s ním zacházet opravdu bezpečně? Pak si nechte poradit, jak rozmrazit kuře, aby se docela jistě nezkazilo a bylo báječně šťavnaté a chutné.

Kuřecí maso je důležité rozmrazovat pomalu, aby nedošlo ke zbytečné ztrátě šťávy a s ní i chutných složek masa. A příliš rychlé rozmrazování by také mohlo vést k rychlému množení bakterií, a to byste také rozhodně nechtěli.

Jak vykostit kuře

Jak na správné rozmrazování masa

Vždy použijte lednici. Pokojová teplota není pro rozmrazování masa příliš vhodná. Na povrchu totiž už má rozmrazené maso pokojovou teplotu, uvnitř je ještě studené. Takže zatímco vy budete neustále měřit teplotu uvnitř a budete čekat, až maso zcela rozmrzne a bude vhodné k tepelné úpravě, na povrchu masa se už budou dít divy.

Teplota na povrchu již totiž může být dostatečná proto, aby se v masu začaly množit nebezpečné mikroorganismy. Snadno se vám tak v mase může namnožit třeba nebezpečná salmonela. A právě tomu se můžete umístěním masa do lednice snadno vyhnout. Uvnitř chladícího zařízení panují takové teploty, které množení organismů nenahrávají, ba právě naopak.

Jak dlouho je třeba maso rozmrazovat

Vždy platí, že na tuto činnosti si musíte vyhradit správný čas. Pokud tedy připravujete kuře k nedělnímu obědu, vyjměte ho z mrazáku již v sobotu odpoledne. Vložte ho do lednice (nezapomeňte na vhodnou nádobu, aby vám poličky z lednice neznečistila krev) a další tekutiny) a nechte v klidu rozmrazovat.

Před tepelnou úpravou nechte maso ohřát

Ovšem vkládat maso do trouby přímo z lednice je barbarství. Pokud to totiž uděláte, bude mít nepěkný teplotní šok, což se samozřejmě podepíše na chuti i šťavnatosti masa. Takže co byste měli před samotným pečením udělat? Rozhodně maso vyjměte z lednice? Nechte ho rozmrazit v šuplíku/poličce, které jsou určené právě pro maso a několik hodin před tepelnou úpravou ho vyjměte z lednice.

V případě zmíněného nedělního kuřete ho tedy v sobotu vyjměte z mrazáku a vložte ho do lednice. Ovšem ráno ho přesuňte na kuchyňskou linku a nechte ho ohřát na pokojovou teplotu. Je to opravdu důležité.

Nezapomeňte maso ochránit před mouchami

To ovšem neznamená, že ho do kuchyně „plácnete“ jen tak. Mohly by se k němu totiž dostat mouchy a další nežádoucí návštěvníci, kteří by maso mohli kontaminovat ještě před úpravou. Postačí obyčejná síťka nebo poklop, nic složitějšího není třeba vymýšlet.

I na samotnou přípravu si nechte dostatek času

A jak dlouho rozmrazené kuře péct? Vždy je dobré ho zpočátku péct na menší teplotu a poté pomalu přidávat. Celé kuře se tak může péct na 130 °C celé dvě hodiny a na poslední hodiny teplotu zvyšte na 180 °C, případně na posledních 20 minut zapněte gril pro křupavou kůrčičku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno