Jak se naučit hrát šachy

Šachy jsou fascinující hrou, kterou si lidé užívají víc než 1400 let. Tuto královskou hru si může osvojit opravdu kdokoli, kdo je ochotný věnovat čas a trpělivost jejímu poznávání. Někoho na šachách baví vzrušení z napínavého zápasu odehrávajícím se na šachovnici, pro jiného jsou vítanou mentální výzvou. Přestože se tato hra může zdát ze začátku složitá, postupným osvojením pravidel a zažitím postupů se šachy dají naučit hrát. Podívejte se, jak na to.

Ovládněte pravidla už před samotnou hrou

Šachy mají jasně daná pravidla, kterých se musí každý hráč držet. Samozřejmě si je můžete nechat postupně vysvětlit od zkušenějšího hráče, ale zabere to hodně času. Také vás spousta informací najednou může odradit a pochopení pravidel se bude zdát složitější, než to ve skutečnosti je.

Vhodnější je nejdřív si pravidla nastudovat o samotě. Nutné je znát nejen rozmístění figurek na šachovnici, ale i způsob jejich tahů. Měli byste ovládat nejen tahy jednotlivých figur, ale dobré je znát i šachová pravidla (kromě braní mimochodem i rošádu). Stejně tak musíte pochopit cíl hry, kterým je dát králi mat. Toho hráči dosáhnou tak, že soupeřovu králi zablokují pohyb a ohrožují jej svými figurkami (dostanou ho do šachu). Šachy končí třemi způsoby: matem, patem (nevyhrál nikdo) nebo když se jeden z hráčů vzdá či mu dojde čas.

Šachy

Seznamte se s šachovnicí a figurkami

Ke hře musíte znát správné rozmístění figurek i položení šachovnice. Dále je pak důležité naučit se, jak se konkrétní figury pohybují. Začíná vždy hráč s bílými figurkami.

Příprava šachovnice a šachů

Šachovnice se vždy pokládá tak, aby každý z hráčů měl po své pravé ruce bílé pole. Do druhé řady rozestavíte pěšce, do řady blíž k sobě dáte vždy od každého okraje: věž, koně, pěšce, střelce. Nakonec dejte dámu na barvu pole shodnou s její barvou a vedle ní krále.

Pohyb jednotlivých šachů

Figurky nikdy nesmí přeskočit jiné figurky, a to ani ty vlastní. Jedinou výjimkou je kůň. Jakmile jedna figurka sebere soupeřovu, končí tím její tah.

  • Pěšci: v prvním tahu se mohou posunout o 2 políčka, jinak s nimi táhnete o 1 vždy dopředu. Jiné figurky berou do úhlopříčky. Také mohou brát mimochodem. To je možné, když pěšec postoupí o 2 pole tak, že skončí vedle soupeřova pěšce. V bezprostředně navazujícím tahu jej soupeřův pěšec může vyhodit tak, že svým pěšcem táhne do úhlopříčky za něj. Pro pěšce platí ještě další pravidlo: jakmile dojede na konec šachovnice, může se proměnit v jakoukoli figuru ve hře (nejčastěji hráči volí dámu).
  • Věže: s věží můžete táhnout jakkoli daleko ve 3 směrech: dopředu, dozadu a do stran.
  • Koně: mají neobvyklý pohyb, který kopíruje písmeno L. Posunou se tak o 2 políčka dopředu, dozadu nebo do boku a pak ještě o jedno do strany od původního směru.
  • Střelci: stejně jako věže, i střelci mohou jakkoli daleko. Jejich pohyb je ale jen po úhlopříčce a zároveň musí dodržovat barvu pole, na kterém začínali (světlé nebo tmavé).
  • Dáma: tato nejsilnější šachová figurka se může pohybovat všemi směry (dopředu, dozadu, do boku i do úhlopříčky) a jakkoli daleko má volné pole (kde nestojí její vlastní figurky).
  • Král: nejcennější figurka celé hry je současně také jednou z nejslabších. Táhne o 1 pole ve všech směrech (dopředu, dozadu, do boku a do úhlopříčky). Nikdy s ním nesmíte táhnout tak, aby se dostal do šachu (tedy kdy by se sám ohrozil a soupeřova figurka by jej sebrala).

Šachové figurky

Najděte si někoho, kdo šachy umí hrát

Pokud ve svém okolí žádného šachistu nemáte, ještě nemusíte zoufat. V tomto případě je skvělým pomocníkem moderní technologie. Šachy můžete hrát snadno na počítači i s pomocí chytrého telefonu. Ve speciálních aplikacích si můžete zvolit tréninková kola k osvojení pravidel, různé úrovně náročnosti partií nebo také hru online s člověkem namísto se strojem.

Jednou z výhod hraní na počítači nebo pomocí aplikace je, že vás nikdy nenechá táhnout proti pravidlům. To se hodí hlavně ze začátku, kdy se mohou způsoby tahů jednotlivých figurek plést. Můžete si i navolit zvýraznění políček, kam je možné figurkou táhnout. Například zobrazení všech možná cílová políčka aktuálního tahu u koně umožňuje lépe zažít jeho neobvyklý pohyb do L.

Skutečně šachy ovládnete až po dlouhém tréninku

Pokud se vám pořád nebude dařit vyhrát žádný zápas, neznamená to, že byste to s hraním šachů měli vzdát. V této hře se totiž můžete zdokonalovat celý život a samotné vítězství záleží vždy na spoustě faktorech. Kromě tréninku můžete studovat i nejrůznější strategie a zkoušet je pak při svých hrách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno