Domů Sport Skauting Jak se naučit pískat?

Jak se naučit pískat?

Kdopak z vás se chce naučit pískat? A to ať už pouze ústy, anebo na prsty? Pískat na prsty umí většinou už malí kluci – jednak je to určitá „frajeřina“, která posunuje dotyčného o level výš nad ostatní kamarády, a za druhé hlasitý hvizd se občas hodí, když chcete někoho na něco upozornit. Ale pojďme od začátku, k běžnému pískání ústy.

Menší děti se zpravidla naučí pískat tím, že napodobují ostatní. Nepřemýšlejí o žádné technice, jen prostě zkoušejí to, co vidí a slyší u ostatních dětí nebo dospělých. A ono se to podaří.

Jakmile se vám jednou požadovaný zvuk podaří vyloudit, už budete vědět, jak na to; poté stačí už jen trénovat a dopracovat se k dokonalosti.

Pískání ústy

Pískot lze vytvořit pomocí rtů, jazyka a foukání. Rty je nutné vytvarovat do kroužku a trošku je povytáhnout dopředu. Nějak podobně, jako když chcete někomu dát pusu. Vznikne vám z nich jakási trubička. Jazyk se opře o dolní zuby. A pak už se mezírkou, která se vytvořila mezi rty a zuby snažíte vyfukovat vzduch. Určitě to nepůjde hned – při foukání musíte sledovat, zda se vám daří vydávat pískavé tóny. Jestliže prozatím nikoliv, velmi jemnými pohyby měňte tvar sešpulených úst a opírejte jazyk o zuby jiným způsobem. Chce to však opravdu nepatrné změny rtů i jazyka a neustále to zkoušet. Však ono se to písknutí dříve či později objeví a pak už bude jen na vás, jak je zdokonalíte.

Pozor! Zubů se dotýká jazyk, ale nikoliv rty – ty musíte od zubů nepatrně odtáhnout!

Komu se to nebude dařit, může zkusit vzduch místo vyfukování nasát dovnitř úst. Jestliže vám to tímto způsobem pískne, máte celá ústa nastavena dobře. Chce to opravdu jen soustavný trénink. Někomu se písknutí nedaří proto, že má příliš suché rty. Tehdy je stačí trošku olíznout a výsledek by se měl dostavit.

Ten, kdo zvládne základní pískání ústy, se postupem času naučí pískat i písničky. Rty i jazyk nastavíte stejným způsobem, jen místo obyčejného foukání, vyfukujete melodii vybrané písně.

Ostrý hvizd pomocí úst

Ten se vám podaří, když dolní ret malinko přetáhnete přes dolní zuby, horní ret přes horní zuby a jazyk vtáhnete trošku víc do úst a jeho špičku otočíte nepatrně vzhůru. No, a krátkým prudkým fouknutím, se vám časem podaří ostrý hvizd.

Pískání na prsty

Pokud potřebujete zapískat opravdu hlasitě, pískat ústy vám nepostačí. Je zapotřebí se naučit pískat na prsty. A můžete si k tomu vybrat, které chcete. Nejprve si představíme základní princip pískání na prsty a pak probereme postavení jednotlivých prstů v ústech. A k tomu ještě poznámka: pokud to jenom trošku jde, mějte prsty při pískání čisté; ne že by to mělo vliv na kvalitu zvuku, ale v rámci hygieny…

Pískání na čtyři prsty

Zdá se mi nejsnazší. Použijete ukazováček a prostředníček na každé ruce a jejich špičky spojíte k sobě takovým způsobem, že mezi prostředníky zůstane nepatrná skulinka. Prsty lehce přiložíte na okraj dolního rtu tak, že se vám ret nepatrně přehrne přes dolní zuby. Přitom prsty ohnete špičku jazyka vzhůru. Trošku přivřete horní ret a foukáte. Opět pozorujte, v jaké pozici jste měli prsty, rty, jazyk i zuby, když se vám podařilo poprvé písknout.

Pískání

Pískání na dva prsty

Někdo používá dva ukazováčky, jiný dva prostředníčky a další vytvoří z palce a ukazováčku kroužek (případně z palce a prostředníčku) a na ten píská. Anebo to jde také na oba malíčky. Prsty se zasunou do úst tak, že přitom ohnout jazyk dovnitř úst a opřou se o dolní ret. Mezi prsty a rtem vám opět vznikne malá mezírka, kterou prochází vyfouknutý vzduch a ozve se pískání. A to dosti silné.

Může se zdát, že pískání není nic složitého. Jen se sešpulí rty a fouká se. Avšak uvidíte sami, že to bude chtít několik dní tréninku, než se vám podaří opravdu plynulé pískání. A komu se to nepodaří, bude muset používat píšťalku. Třeba si ji sám z větvičky jívy dokáže vyrobit. A to je možná ještě větší umění.

Pískání na trávu

Anebo zkuste pískání na trávu. Tenký dlouhý list trávy ostřice se vloží podélně mezi oba palce. Podržíte je stisknuté, avšak v části mezi klouby zůstane uzounká mezera. Tam je zapotřebí mít trávu dobře napnutou. Do této mezírky s trávou se fouká a ozve se pískavý zvuk. A ze zkušenosti víme, že spousta dětí se tímto způsobem naučila pískat ústy. Tak dlouho se snažily správně fouknout do trávy, až se jim zcela neplánovaně podařilo našpulit správně celá ústa a písknutí bylo na světě.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno