Domů Výživa Skladování potravin Jak skladovat lískové ořechy

Jak skladovat lískové ořechy

Sklidili jste hojnou úrodu a uvažujete, jak si zásobu lískových oříšků uchovat v perfektní kondici po mnoho a mnoho měsíců? Pomoci vám může celá řada nečekaných procesů. Vhod totiž může přijít zavařování i uložení do mrazničky.

Jakmile ořechy sklidíte, pořádné je vysušte. To je v celém procesu velmi důležitý krok, zabráníte tak kažení jader. Pokud je nechcete hned louskat, pořiďte si jutové nebo plátěné pytle a zavěste je do prostoru jak ochranu před vlhkostí od země (jen pozor na studenou, vlhkou zeď). Mělo by jít o suché, ovšem zároveň ne příliš studené místo. Ponechání na zemi má ještě jednu nevýhodu – k ořechům by se mohli snadno dostat hlodavci nebo jiní nevítaní návštěvníci.

Aby vám ořechy vydržely celou zimu

Pokud chcete, aby byla vaše zásoba lískových ořechů vždy čerstvá, nemusíte se jejich uložení v textilních pytlech bát. Podle potřeby vždy odeberte požadované množství, vylouskejte a použijte.

Jak ořechy vylouskat

Jestliže se však potýkáte s nedostatkem místa, určitě pro vás bude lepší ořechy z jejich pevných slupek jednoduše vyklepnout ven. To jde udělat poměrně jednoduše. I když jsou malé a kluzké a do klasického louskáčku se nehodí. Vezměte si k ruce síťovinu – třeba starý pytel od brambor v podobě sítky a ořechy vsypte dovnitř. Teď vezměte kladívko a jednoduše je naťukávejte přesně tam, kde budete potřebovat. Výsledkem bude horní roztlučená strana a skoro dokonalé spodní poloviny lískových ořechů, které můžete v případě zájmu použít třeba na tvoření.

Samozřejmě to chce určitý cit, abyste si ořechová jádra doslova nerozsekali na kaši. Připravte se tedy na to, že prvních několik várek bude pravděpodobně ne úplně vcelku. Cvičení ovšem dělá mistra a vy brzy získáte jistou v kramflecích.

Jak ořechy uchovat

Konečně máte vyloupáno. A co si teď se sladkými jádry počít? Jestliže je plánujete spotřebovat tak do dvou měsíců, nemusíte si s jejich uložení dělat příliš hlavu. Nasypte je do sklenice nebo vhodné krabičky a uložte do spíže.

Jestliže máte místo v lednici, nebojte se dát lísková jádra tam. Vydrží tu v perfektní formě i tři měsíce. A uložit je můžete i do uzavíratelných plastových sáčků nebo je přímo rozemlít. Lze je rovněž naskládat do sklenic a sterilizovat. Bude stačit 20 minut. Potom je otočte víčkem dolů a nechte důkladně vychladnout.

Další možností je sterilace v mikrovlnné troubě. Nebojte se kovových víček, opravdu to funguje. Naplněné skleničky totiž do mikrovlnky vložíte nezavíčkované. Poté stačí „vlnit“ tři minuty na nejvyšší výkon a následně je rychle uzavřít a otočit víčkem dolů. Dejte pozor. Jsou opravdu horké, takže si na ruce vezměte rukavice.

Jde o skvělý způsob, který udrží ořechy v kondici po několik let. A to nejenom ty lískové.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno