Jak skladovat lyže

Zima už nám dává definitivně sbohem a je tedy na čase uskladnit důležité sportovní vybavení. Podívejte se na to, jak skladovat lyže tak, abyste je na začátku příští sezóny mohli rovnou vytáhnout a použít na zasněžený svah.

Nezapomeňte, že štěstí vždycky, ale opravdu vždycky přeje připraveným. Tento aspekt se rozhodně nevyplácí podceňovat. A na co si dát pozor? Vaši zimní výbavu nejvíce ohrožuje vlhkost, prach a samozřejmě také nejrůznější nečistoty.

Vše musí začít důkladnou očistou

Víme, snadněji se to řekne než udělá. Ovšem vždy byste měli všechny věci před jejich uložením důkladně očistit. Hodí se cokoli – třeba jen navlhčený hadřík a starý zubní kartáček, který vám pomůže dostat se i do těch nejmenších spár a škvír. Dejte si pozor hlavně na vázání. Pokud ho v tomto ohledu zanedbáte, nebude příští zimu plnit svou funkci pořádně ani náhodou.

Vázání potřebuje i další údržbu

Jestliže se na pružinách nebo v jejich okolí vyskytne rez, vezměte si k ruce přípravek na jeho odstranění. Rozhodně nespoléhejte na to, že jde o malý problém, který vám ve výsledku nijak neublíží. A samotnou pružinu přes léto povolte. Nebude vám poté dělat problémy při opětovném oblékání lyží.

Náš tip. Abyste nemuseli později složitě tápat, poznačte si hodnotu vázaní lihovou fixou.

Co se špičkou alias čelistí spiny

Tady naopak nic povolujte. Vše nechte v zacvaknutém stavu – vše by teď mělo vypadat podobně, jako když je přímo ve vázání upnutá bota. I když to tak nevypadá, v tuto chvíli jsou pružiny uvolněné nedochází tedy k jejich namáhání.

Vrhněte se i na další kontrolu

Jako další by měly přijít na řadu všechny šrouby a šroubky. Nenechávejte jejich dotažení až na příští zimu, ale proveďte to teď hned. Ovšem pozor – vždy a pouze ručně, nikdy ne s pomocí aku nástrojů. Snadno byste je poškodili.

Tip pro zkušené mazáky – rozebrání a namazání vázání

Jestliže se v konstrukci lyží trochu vyznáte, pak zkuste vázání i rozebrat. A co z toho budete mít? V tuto chvíli ho lze efektně promazat. Chtějte mazivo PG 75, které by vám jinak poskytli v servise. Chlubí se dlouhou životností i vysokou odolností proti vodě a další vnějším podmínkám. Navíc se osvědčilo i v teplotách do -30 °C, takže vám vydrží po celou sezónu. Bez problémů.

Pečlivě se dívejte

A na závěr si ověřte, zda je vše, jak má být. Věnujte pozornost zejména nejrůznějším odlomeným částem a pokud nějakou najdete, včas objednejte náhradní díl. Mimo sezónu vám delší doba dodání vadit nebude. Mnohem horší by bylo objevení defektu ve chvíli, kdy se už už chystáte na hory a specializovaný obchod není nikde poblíž.

Jak na další údržbu

Pokud používáte nejrůznější vybavení třeba do laviny nebo další elektroniku, vyjměte z ní baterie. Mohly by vytéct a zařízení zcela znehodnotit. Všechnu výbavu pak uložte na suchém a čistém místě, mimo dosah dětí, domácích mazlíčků apod.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno