Jak skladovat zázvor

Zázvor patří mezi nejčastěji využívané léčivé oddenky. Pomůže nám s nachlazením, povzbudí, zahřeje – a navíc ještě skvěle chutná. Naučte se, jak skladovat zázvor u sebe doma tak, aby vám vydržel opravdu co nejdéle.

Základem je nákup co nejčerstvější suroviny

A jak poznat, že kupujete to nejlepší? Chtějte zázvor, který je svěží, šťavnatý (tedy těžký) a pyšní se hladkou slupkou bez vrásek. Je-li vrásčitá, jedná se o vysušený oddenek, který už v obchodě leží nějaký ten pátek. Bohužel. Rovněž nesmí nikde bujet plíseň a už vůbec nesmí být zázvor mokrý.

Bude se mu dařit v lednici i v mrazáku

Záleží jen na vás, jak rychle ho zvládnete spotřebovat. Pokud se zaměříme na lednici, vydrží v ní zázvor asi tři týdny. Má to však svá pravidla. V mrazáku získáte delší trvanlivost, ovšem i mírnou ztrátu některých senzorických vlastností zázvoru.

Jak na správné uchování v lednici

Zapomeňte na loupání. Tím byste zázvor připravili o jeho přirozenou ochranu. Mnohem lepší bude, když ho jen dobře otřete v utěrce a zabalíte do igelitového sáčku. Z toho vymáčkněte vzduch a vložte do šuplíku na zeleninu. Nejlepší jsou v tomto ohledu sáčky se zipem, určené k mrazení potravin. V těch vydrží zázvor bez potíží několik týdnů. Stačí ho jen odebírat podle potřeby.

Další možností je kombinace papírového ubrousku a papírového sáčku, ovšem opět je třeba důkladné utěsnění, takže se neobejdete bez vzduchotěsné krabičky.

Uchování zázvoru v alkoholu

Zázvor dobře oloupejte a nakrájejte na menší kousky. Vložte do čisté sklenice a zalijte vodkou. Ta je nejlepší, protože chuťové vlastnosti zázvoru prakticky nezmění. Opět odebírejte podle potřeby. A nebojte se, z vaření ani z čaje nebude alkohol cítit, pokud necháte zázvor dobře okapat.

Jak na uskladnění zamrazeného zázvoru

A co si počít se zázvorem, pro který jste si vyčlenili místo v mrazáku? Vezměte ho (podle potřeby nakrájejte na menší kusy) a dobře obalte potravinářskou fólií. Buďte pečliví. Poté ho vložte do sáčku a opět vymačkejte všechen přebytečný vzduch.

A jak zamrazený zázvor použít? Není třeba ho rozmrazovat – pouze ho jednoduše vyjměte z mrazáku a nastrouhejte na struhadle. Opravdu to jde úplně samo, však uvidíte.

Když chcete uskladnit sušený zázvor

Ale ne vždy kupujeme zázvor čerstvý. I ten sušený má v kuchyni i při přípravě léčivých prostředků své místo. A co tedy s ním? Nejlépe se mu bude líbit ve sklenici s dobře přiléhajícím uzávěrem (nejlépe s gumou po obvodu). Nenasaje tak žádné pachy, nebude k němu moci vlhkost a vůbec se uchová v perfektním stavu. Dávejte ho však spíše do skříně než na poličku, kam se dostane denní světlo. Přece jen – i světelná oxidace může některým důležitým látkám nepěkně uškodit. A to by byla škoda.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno