Jak sklízet rakytník

Plody rakytníku jsou plné zdraví prospěšných látek a pomáhají při nachlazení i špatné náladě. V průběhu měsíců září a října pomalu dozrávají. Jak sklízet rakytník? Právě na to se podrobněji zaměříme.

Pěstování rakytníku je mezi pěstiteli a majiteli zahrad stále oblíbenější. Není se čemu divit, plody rakytníků jsou plné vitamínů a minerálů, které dodají tělu dostatek síly a energie během nadcházejícího zimního období. Sklízení rakytníku ale není dvakrát jednoduché. Většina druhů rakytníku obsahuje ostré trny, přes které se k plodům dostaneme poměrně těžce. Jak tedy nejjednodušeji rakytník sklízet?

Jak sklízet rakytník

Problém s trny řeší nové beztrnné odrůdy

Pokud vás od pěstování a následného sklízení plodů rakytníku odrazují ostré trny, se kterými je sběr těžký, zasaďte některý z nově vyšlechtěných odrůd. Ty jsou na rozdíl od klasických druhů bez trnů, a tak se sklízí poměrně jednoduše. Mezi takové odrůdy patří například Kapriz, Sibiřský ruměnec nebo odrůda Pantělejevskala.

Sklízení rakytníku – ruční sběr se vyplatí

Pokud chcete sklízet rakytník tak, aby byl co nejšetrnější a při sběru se rostlině vůbec neuškodilo, musíte se pustit do ručního sběru. V případě ručního sběru z odrůd s trny si připravte rukavice, které míru popíchání alespoň omezí. Plod sbírejte jeden po druhém a počítejte také s tím, že si od šťávy zabarvíte ruce nebo rukavice. Čerstvě nasbíraný rakytník pak můžete hned zpracovávat, například si z něj můžete vyrobit lahodnou šťávu nebo sirup.

Stříhání větví a zmrazení: cesta za rychlým a bezbolestným sběrem

Pokud se chcete vyhnout manipulaci s trnovými větvemi a zdlouhavému sběru plod po plodu, máme pro vás řešení. To spočívá v ořezu větví včetně plodů. Z rakytníku však odstříhejte jen tenké větve, a to maximálně v objemu 1/3, abyste keř na příští sezónu neoslabil a opět vám přinesl bohatou odrůdu. Co dělat s odstřiženými větvemi plnými krásných zralých plodů? Vložte je na několik hodin do mrazáku. Následně je z mrazničky vyjměte a několikrát silně bouchněte na tvrdou podložku, například kuchyňskou linku. Plody rakytníku z větve krásně odpadnou, aniž byste se museli ostrých větví s trny vůbec dotýkat. Ručním sběrem pak můžete sklidit zbylé plody na keři, případně je ponechat ptákům jako podzimní potravu.

Plody rakytníku nenechávejte zmrznout na keři

Můžete se setkat s postupem sklízení rakytníku, který spočívá v ponechání plodů až do doby mrazů, kdy ztvrdnou a při zatřepání z keře sami odpadnou. Takový postup však není v našich klimatických podmínkách možný. Pokud byste nesklidili plody rakytníku už během října nebo listopadu a čekali byste až do silnějších mrazů, plody by přezrály. Vytvořil by se v nich kyselina máselná, která by chuť rakytníku negativně ovlivnila. Přezrálé plody by se sice po zmrznutí dobře sklízely, ale pro další zpracování by byly v podstatě nepoužitelné.

Jak sklízet rakytník? Buď se pusťte do opatrného a pečlivého ručního sběru, nebo větvičky ostříhejte, zmrazte a oklepejte. Rozhodně nenechávejte plody zmrznout na keři, přezrálé by vám nechutnaly.

1 komentář

  1. Dobrý den, nějakou náhodou jsem se dostala na internetu k rakytníku a začal mě dost zajímat. Nikdy mě nenapadla na co všechno se dá použít. Tipy z vašeho článku 100% využiju a jak to půjde tak se na to vrhnu 🙂 občas ani člověk neví kolem čeho každý den chodí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno