Jak snížit bolest svalů po tréninku?

Pravidelné cvičení může vést k napjatým svalům. Čím dříve omezíte napětí svalů, bolesti kloubů i po tréninkovou bolest, tím rychleji se můžete vrátit ke zlepšení vaší kondice. Nezapomeňte se proto před i po tréninku pořádně protáhnout.

Kromě protahování a zahřívání svalů a šlach před tréninkem, existuje ještě několik osvědčených metod, které vám pomohou rychleji se vrátit zpět do tréninkového programu.

dívka při tréninku

Efektivní vychladnutí po tréninku

Protahovací sestava po tréninku, která zahrnuje protahování, může být velmi prospěšná, jak fyzicky, tak psychicky. Máme sklon trávit naše dny spěchem od jednoho závazku k druhému, aniž bychom trávili čas odpočinkem a vychutnáním současného okamžiku. Protahování a meditace po tréninku jsou spojeny se sníženou bolestivostí po tréninku a celkovou úlevou od stresu. Vynecháte-li tento důležitý krok, protože vás tlačí čas, můžete se i několik dní cítit ztuhlí, bolestiví a stresovaní – zejména pokud byl váš trénink intenzivní.

Ihned po skončení cvičení je vhodný čas začít pracovat na zlepšení flexibility, protože vaše tělo je zahřáté a svaly jsou uvolněné. To vám umožní snadněji protáhnout svaly. Po tréninku je také skvělý čas na meditaci, protože vaše tělo je unavené a pro vás může být snazší relaxovat a dýchat. Správné protažení může vašemu tělu pomoci zotavit se z jakékoli úrovně cvičení.

trénink s činkou

Pěnový válec

Protahování samo o sobě nestačí k uvolnění svalů, a proto se sportovci často spoléhají na masážní terapii, která pomáhá uvolnit spouštěcí body ve svalech. Když odstraníte uzlíky a stresové body ze svalů, pomůže vám to obnovit správné pohyby a bezbolestný pohyb. To může nakonec snížit bolestivost po tréninku a zvýšit výkon.

Pěnové válce se v posledních několika letech staly populárními, protože mohou pomoci rozbít svalové uzly, obnovit normální průtok krve do svalu a fungovat bez nákladných výletů na masáže. Schopnost řídit tlak a polohu pěnového válce je ideální pro cílené uvolnění svalů.

Led

Mnoho sportovců používá po cvičení led nebo studenou sprchu, aby lépe regenerovali. Používání ledu po tréninku je efektivní pro pomoc s omlazením svalů a šlach, které pracovaly během cvičení. Můžete použít led na konkrétní část těla, která potřebuje úlevu. Pokud máte přístup k ponornému bazénu, ponořte se do něj celí.

Teplo

Je skvělé si po intenzivním cvičení zajít do sauny nebo do páry, ale tepelný stres, který na své tělo kladete, pro vás nemusí být nutně dobrý. Během tréninku musí vaše tělo pracovat přesčas, aby vás udržovalo v pohodě, a přidání dalšího tepla po tréninku může vaše tělo stresovat – zejména váš imunitní systém. Několik dní po intenzivním cvičení je vhodná doba, zajít do sauny nebo se zahřát ve vaně, protože teplo může podpořit zvýšený oběh a zklidnění bolestí svalů, zejména pokud si přidáte koupelové soli.

Časová prodleva ve vašem cvičebním plánu může negativně ovlivnit vaše hubnutí nebo výkonnostní cíle. Používání technik k udržení těla v pohybu rozhodně stojí za zkoušku. Čím více se vám podaří udržet ve vašem plánu, tím lepší budou vaše celkové výsledky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno