Jak správně sušit houby v troubě?

Pokud sbíráte houby, pak se zřejmě nevyhnete jejich sušení. Zkrátka a dobře, hub je tolik, že je nestihnete ihned spotřebovat. Pravdou je, že houby můžete také zamrazit, nicméně místo v mrazáku si schováváme pro jiné potraviny. Sušení hub je tak skvělou metodou, jak houby zachovat pro pozdější použití a současně ušetřit místo v mrazáku. Jak ale na jejich správné sušení?

Které houby sušit?

Můžete sušit jeden nebo i více druhů hub najednou. Většina hub schne krásně. Dokonce díky sušení získají více chuti. Sušené houby lze skladovat minimálně jeden rok. Pokud sušené houby rehydratujete (namočíte do vody), jejich struktura je téměř identická s čerstvými houbami. Ačkoli nejlepší způsob, jak sušit houby je s použitím sušičky na ovoce, velmi dobrých výsledků je možné dosáhnout také při sušení v troubě.

Houba v lese

Zkontrolujte čerstvost hub

Možná si myslíte, že můžete své slizké houby zachránit vysušením, ale není tomu tak. Stejně jako když mrazíme maso, nevyřešíme tím skutečnost, že se jídlo pokazilo. To znamená, že je potřeba sušit jen zdravé houby, které ještě nejsou slizké či plesnivé. To, že jsou houby čerstvé, můžete vyzkoušet prostřednictvím jednoduchého triku: vyjměte houbu a pokuste se odlomit stonek od kloboučku. Pokud uslyšíte jemné prasknutí, je houba stále čerstvá. Obecně řečeno, čím hlasitější je prasknutí, tím čerstvější je houba. Pokud se vám houby zdají kašovité, slizké nebo se prostě nezlomí, když se je pokusíte chytit, je nejlepší je kompostovat.

Vyčistěte houby

Ať už jste si přinesli houby vlastnoručně nasbírané z lesa nebo z farmářského trhu, vždy na nich bude trocha špíny (jehličí, listy, zbytky půdy atd.). Proto je potřeba houby před samotným sušením této špíny zbavit. Nebojte se houby důkladně umýt (to, že nasávají vodu je jen rozšířený mýtus). Někdy se totiž tato špína může objevit i v méně dostupných místech. Na čištění hub pod tekoucí vodou použijte čistou houbičku na nádobí. Pokud chcete, můžete je nejprve nakrájet a poté umýt.

Houby na plátky

Nakrájejte houby

Pro správné sušení je potřeba, aby houby byly nakrájeny na kusy obdobné velikosti. Pokud máte příliš mnoho hub, můžete je rozdělit na malé a velké a pak na jeden plech dát plátky nakrájené z malých hub a na další plech plátky z velkých hub. Houby nakrájejte na plátky silné 0,3 až 0,4 cm. Pokud byste měli plátky silnější, trvalo by déle jejich sušení. To je potřeba vzít v úvahu.

Rozmístění hub na plechu

Ještě předtím, než houby začnete skládat na plech, musíte odstranit veškerou vodu. Pokud jsou houby po vložení do trouby mokré, budou se místo dehydratace v podstatě pařit. Proto je vhodné omyté houby skládat na čistou utěrku, která dobře saje. Potom ji volně srolovat a velice jemně mačkat. To by mělo postačit k odstranění veškeré povrchové vlhkosti hub. Poté naskládejte houby na plech vyložený pečícím papírem – žádný z kousků by se neměl dotýkat jiného kousku houby.

Sušení hub

Troubu předehřejte na 65 °C. Jakmile dosáhne této teploty, vložte do trouby plech s houbami. Nechte je sušit jednu hodinu, poté plátky hub otočte a sušte ještě další hodinu. Vyjměte je z trouby a nechte je vychladnout. Teprve houby o pokojové teplotě můžete kontrolovat, zda jsou dostatečně vysušené. Pokud houby nejsou úplně suché, znovu je otočte a vraťte je do trouby na dalších 30 minut. Stále je obracejte a každou půl hodinu kontrolujte suchost.

Sušené houby

Skladování hub

Sušené houby se dobře uchovávají, pokud jsou skladovány ve skleněných nádobách uzavřených vzduchotěsným víčkem. Než sušené houby přenesete do sklenic, nechte je úplně vychladnout. Označte sklenice podle druhu hub a data, kdy jste je sušili. Sklenice uchovávejte mimo přímé světlo nebo teplo a do jednoho roku je použijte.

Rehydratace sušených hub

Před použitím hub je vhodné je rehydratovat (tedy znovu hydratovat). Stačí, když houby dáte do žáruvzdorné misky a zalijete je horkou vodou tak, aby byly ponořené. Po 20 až 30 minutách můžete vodu slít. Vaše houby by měly vypadat podobně jako před sušením. Tekutinu, ve které byly houby namočené můžete uchovat a použít do vývarů či omáček. Dodá jim skvělou chuť.

Na co sušené houby použít?

Sušené houby můžete použít téměř na cokoliv. Asi nejznámější a nejoblíbenější jsou u nás polévky (kulajda, bramboračka), ale sušené houby lze po namočení ve vodě použít také do těstovin, do rizota a do různých pomazánek. Protože jsou houby sezónní plodinou, je dobré nasušit si je, dokud rostou. Protože i sušené houby mohou být poměrně drahé, chcete-li je zakoupit v obchodech.

Sušení hub

Připravte si houbový prášek

Věděli jste, že sušené houby lze použít ve většině receptů, které vyžadují čerstvé houby? Vaše dehydrované houby vám dávají flexibilitu, abyste měli houby vždy po ruce. Použití houbového prášku je jednoduchý způsob, jak dát vašemu pokrmu koncentrovanou chuť. Přidejte svůj prášek do smoothies, koktejlů, polévek, vývarů, omáček, omáček, snídaňových cereálií nebo jogurtu. Houbový prášek lze vytvořit zcela jednoduše: rozmixujte usušené houby v mixéru na prášek. Pokud po prvním rozmixování zůstaly ve směsi větší kousky hub, jednoduše směs prosejte přes síto, abyste oddělili prášek od větších kousků. Tyto větší kousky pak následně znovu rozmixujte.

Přidejte do své stravy více hub

Dehydratace hub je skvělý způsob, jak prodloužit jejich trvanlivost a mít neustálý přísun hub na dosah ruky pro spontánní vaření! Houbový prášek je skvělý pro ty, kteří nemají rádi strukturu hub v pokrmech. Přidat je můžete do spousty různých pokrmů!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno