Jak sušit ananas

V posledních letech je ananas jedním z nejkonzumovanějších druhů ovoce na světě . V obchodech však bývá drahý. Naučte se, jak sušit ananas, aby byl opravdu dokonalý po všech stránkách.

Přispívá k tomu nejenom jeho exotická chuť, která v sobě jedinečným způsobem kombinuje sladkost a svíravost, ale také množství vitamínů a minerálů, které obsahuje. Ananas se skvěle hodí pro širokou škálu jídel a nápojů. Sezóna těchto plodů je však poměrně krátká – jen od března do června, takže i když jsou v prodeji celoročně, nebývá vždy jednoduché sehnat je v optimálním stavu. Můžete si je však nasušit do zásoby na horší časy.

Seznamte se s ananasem aneb účinné látky

Mezi účinnými látkami je na prvním místě nutné jmenovat enzym bromelain, který velmi efektivním způsobem podporuje proces trávení bílkovin a díky tomu efektivně odlehčuje našemu trávicímu systému. Tento enzym se pyšní rovněž protizánětlivými, antikoagulačními a rovněž detoxikačními účinky.

Cenné živiny a vitamíny

Plody ananasu představují také kvalitní zdroj vitamínu C, hořčíku, betakarotenu a dalších cenných látek. A je skvělý také na hubnutí. Ve 100 gramů ananasu najdeme totiž jen cca 50 kcal. Vláknina, kterou obsahuje nádavkem, přispívá ke zlepšení funkce střev a nepřímo také zrychluje náš tělesný metabolismus.

Sušení ananasu v domácích podmínkách

Pokud se vám povede koupit nádherně zralý ananas, ovšem aktuálně ho nemůžete spotřebovat celý, nemusíte zoufat. Buď ho můžete zamrazit, anebo efektivně nasušit. A právě s tím vám poradíme. Příprava ananasu na sušení je jednoduchá a zvládne ji i začátečník. Pro začátek vybírejte dobře vypadající ananas, který není příliš zralý. Je to proto, že méně zralé ananasy si po nakrájení a usušení lépe udrží svůj tvar.

Neodstraňujte vnitřek, pokud chcete, aby výsledek vypadal efektně. Pokud ne, klidně ananas překrojte napůl, zbavte ho středu a nakrájejte podle potřeby. Nejdříve ho však oloupejte. A to ostrým nožem, který pokaždé důkladně opláchnete. Zabráníte tak přenosu štiplavých látek přímo na dužinu ovoce. Nedělejte si starosti s roztřepenými okraji, vůbec nijak to nevadí.

Sušená kolečka z ananasu

Nyní ananas nakrájejte na několik milimetrů silná kolečka. Více nedoporučujeme, velmi špatně se totiž suší. Předehřejte troubu na 160 °C. Pokud ta vaše peče opravdu hodně, pak na o něco méně. Nakrájené plátky položte na ručníky nebo utěrky, aby se zbavily co největšího množství přebytečné vlhkosti.

Sušte na silikonové podložce

Vezměte si plech vyložený silikonovou podložkou vhodnou do trouby (nahradit ji může pečící papír) a vyrovnejte na něj ananas tak, aby se vzájemně nedotýkal. Díky podložce se zároveň nepřilepí k plechu. Sušte 90 minut, dokud kolečka na okraji mírně nezhnědnou nebo nevypadají suše. Pak je otočte a pokračujte další hodinu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno