Jak sušit brusinky

Neutrácejte za toto lahodné ovoce v obchodech neadekvátní částky. Ukážeme vám, jak sušit brusinky tak, aby si zachovaly maximum účinných látek, skvěle chutnaly a vyhnuly se použíti velkého množství cukru, jež je bohužel pro většinu produktů ze supermarketu více než typický.

Brusinka je známá svými léčivými vlastnostmi už od šestnáctého století. V současné době je nezřídka označována jako lék budoucnosti, protože má skutečně značný léčivý účinek na mnoho tělesných orgánů a systémů. Mimo jiné je také počítána mezi přírodní antibiotika.

Brusinka má velmi vysoký obsah vitamínu C, stejně jako vitamínů jako B1, B2, niacinu nebo kyseliny listové. A najdeme v ní také množství minerálů: draslík, železo, vápník, fosfor či sodík. Díky vysokému obsahu antioxidantů patří brusinky mezi nejzdravější ovoce na světě a cenné body získává také díky svým protirakovinným vlastnostem. Léčba infekcí močových cest nebo onemocnění dýchací soustavy je pa už jen onou příslovečnou třešinkou na dortu.

Sušení brusinek

Brusinky se nejčastěji zpracovávají dvěma způsoby: zavařováním a sušením. Dnes se podíváme na ten druhý. Máte-li doma sušičku, je vše mnohem jednodušší, ale poradíte si i s klasickou troubou, jen nezapomeňte během sušení nechat pootevřená dvířka! Stačí do nich strčit například vařečku.

Brusinky před sušením dobře probereme a omyjeme. Necháme okapat na sítu nebo je vysypeme na velkou textilii nebo papírové ručníky. Jsou poměrně odolné, takže se nemusíme bát, že bychom je pomačkali. Klidně jim můžeme s osycháním trochu pomoci.

Jsou-li dokonale suché, rozložíme je na plech, vyložený pečícím papírem, nebo na sítka v sušičce. Dbáme, aby se jednotlivé plody navzájem nedotýkaly. Sušíme při teplotě 55 °C, a to přibližně 8-12 hodin. Brusinky jsou po usušení stále měkké, nesmí však pouštět šťávu.

Skladujeme je nejlépe ve vzduchotěsné nádobě a odebíráme podle potřeby. Dejte pozor, na vzduchu by opět začaly nasávat okolní vlhkost a mohly by se rychle zkazit!

Omáčka ze sušených brusinek

Hledáte perfektní doplněk třeba ke svíčkové nebo vepřové pečeni? Pak vám omáčka ze sušených brusinek určitě zachutná. A její příprava navíc vůbec není těžká.

Ingredience:

  • voda 500 ml
  • 2 lžíce sušených brusinek
  • 1/4 lžičky skořice
  • 1 lžička hnědého cukru
  • 1/2 šálku pomerančového džusu
  • 1/2 lžičky citronové šťávy

Uvařte vodu v hrnci a přidejte brusinky. Přimíchejte hnědý cukr a vařte asi 7-10 minut. Pak přidejte skořici. Nyní si vezměte k ruce pomerančový džus a citronovou šťávu. Přidejte k vroucí směsi a vařte asi dvě minuty. Přelijte celý obsah do mixéru a vyrobte hladké pyré. Omáčka ze sušených brusinek chutná velmi dobře jak k teplým, tak i studeným masům včetně zvěřiny. Zbylou uložte do lednice, vydrží asi týden.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno