Jak sušit jahody

Když se na zahrádce urodí, bývá na několik týdnů o zábavu postaráno. Ale například v případě jahod se nemusíte omezovat jen na přípravu marmelád. Poradíme vám, jak sušit jahody, aby byly nádherně křupavé, chutné a ještě lepší, než ty z obchodu!

Možná si říkáte, proč se s něčím tak pracným vůbec potýkat? Inu, zejména proto, že sušené jahody z obchodů jsou baleny v plastových obalech a jsou zpravidla upravovány sírou (zatímco při sušení doma si můžeme být jisti, že námi vlastnoručně připravené ovoce nemá žádné nežádoucí nebo dokonce škodlivé přísady). Navíc sušené jahody se stanou chutnou zásobárnou vitamínů a na ty měsíce roku, kdy je čerstvé ovoce vzácné a drahé (nepočítáme-li tedy to podtržené z druhého konce světa). A v neposlední řadě lze náš finální produkt sušení využít v kuchyni na mnoho různých způsobů.

Sušení jahod

Provedeme vás sušením jahod krok za krokem – od správného výběru vstupních surovin, přes samotné sušení až po závěrečné uskladnění a následné zpracování. A začneme samozřejmě probírkou vhodných plodů.

Pro sušení volíme jen opravdu krásné a nijak nezkažené jahody – nejlepší kvalitu (ne přezrálé, ne promáčklé od nešetrného sběru, ne zelené nebo dokonce s podezřelými hnědými nebo žlutými skvrnami). Nemohou tedy být přezrálé a rozměklé, ale ani nezralé a ještě tvrdé. Obojí by nakonec vedlo k tomu, že by se jahody buď vůbec řádně neusušily, nebo by při svém uskladnění velmi rychle podlehly mikrobům a dalších patogenům, zejména plísním.

Proberte jahody, umyjte je, důkladně osušte a odstraňte stopky. Nakrájejte na plátky ne silnější než 0,5 cm, případně překrájejte na poloviny – podle velikosti jahod. Síta umístěte do elektrické sušičky nebo na plechy na pečení a vložte do trouby. Sušte při teplotě 60-70 ° C.

V sušičce může tento proces trvat i více než 4 hodiny, v troubě pak leckdy ještě déle. Doba sušení však závisí na individuálních vlastnostech jahod. Čas od času je nutné kontrolovat stupeň sušení a změnit polohu sít (pokud sušíte v elektrické sušičce) nebo otočit plechy (pokud sušíte v troubě – tento postup zajistí, že ovoce rovnoměrně vyschne).

Jak poznáte, že jahody jsou již sušené?

Jednoduše – nepouští šťávu, když je stisknete! Posbírejte je a skladujte v těsně uzavřené nádobě, abyste zabránili vniknutí nežádoucí vlhkosti. Vhodné jsou skleněné nádoby s víkem s gumovým těsněním nebo alespoň s kovovým uzávěrem. Sklenice by měly chránit jahody také před slunečním zářením, které by jahody připravilo o jejich krásnou barvu. Vždy odebírejte jen takové množství, které zvládnete spotřebovat!

Kde využít sušené jahody?

  • do obilných kaši, např. do krupicové,
  • pro přípravu čajů,
  • pro domácí müsli,
  • jako doplněk do těsta – sušenky, muffiny,
  • jako lahodný a zdravý pamlsek pro děti i dospělé.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno