Jak sušit papriky

Pokud také na zahradě pěstujete hrubostěnné papriky nebo keře s chilli papričkami, určitě už jste přemýšleli nad tím, jak uchovat jejich bohatou úrodu na celý rok. Dnes vás naučíme, jak sušit papriky na volno i v sušičce na zeleninu.

Hodit se vám budou oba způsoby, protože zvláště chilli papričky dokáží být velmi plodné a za pouhý týden lze nasbírat velké množství plodů. Sušené papriky lze skladovat celé v uzavřené nádobě nebo z nich připravit chilli na dochucení pokrmů vločky.

Sušení chilli papriček na vzduchu

Tato metoda funguje hlavně v létě, podzim je bohužel příliš vlhký na to, aby papriky dokonale vyschly a později se nezkazily. Ovšem nic ještě není ztraceno – můžete je také rovněž rozvěsit v dostatečně teplé místnosti.

Umyté a sušené papriky navlékněte na dvojitou nit a pověste na větrané místo venku, které je kryté před deštěm. Ideální to bude v zahradním altánu. Pokud panuje pěkné počasí, papriky se už po několika dnech skvěle usuší. Ale musíte být opatrní, abyste plody před rozvěšením příliš nepoškodili. V takovém případě se do altánu brzy slétnou ovocné mušky a úroda se zkazí. Vezmete si k ruce velkou jehlu a tou papričky opatrně propíchněte skrz naskrz. Nemačkejte ani nic podobného. Takto upravené papričky by se měly usušit zcela bez problémů.

Sušení paprik v sušičce

Tato metoda je ještě jednodušší a uspokojivých výsledků můžete dosáhnout už po 2-3 hodinách.

Umyté a osušené papriky rovnoměrně rozprostřete na několika úrovních sušičky a nechte je sušit několik hodin. Sušení bude rovnoměrné a rychlé bez negativních jevů. Díky tomu můžete papriky naskládat do dobře uzavíratelných sklenic nebo zpracovat ještě týž den.

A jak sušit obyčejné papriky?

Jedním z koření, které v kuchyni velmi často používáme, je mletá paprika. A nezáleží na tom zda sladká, nebo pálivá. A jak si je připravit doma? Není to těžké.

Paprika je především neocenitelným zdrojem vitamínu C. Obsahuje ho čtyřikrát až pětkrát více než oblíbený citron. Cenné jsou jak čerstvé lusky konzumované zasyrova, ovšem i zavařené nebo usušená paprika si zachovává spoustu cenných živin.

Už staří Aztékové věděli, že paprika přispívá k dlouhověkosti a udržuje pěknou pleť a vitalitu. Je to doslova pokladnice silných antioxidantů, které chrání tělo před škodlivými účinky volných radikálů. Polovina středně velké čerstvé papriky vám poskytne potřebnou denní dávku beta-karotenu a dva lusky pak pokrývají denní potřebu vitaminu E. Paprika obsahuje také spoustu vitamínu B a draslíku, fosforu, železa a hořčíku.

A jak ji usušit? Potřebujete jen dvě věci:

  • normální troubu nebo elektrickou sušičku
  • paprikové lusky

Papriky omyjte, osušte a nakrájejte na poloviny nebo na širší pruhy. Odstraňte semena. Vyrovnejte na plech nebo tácy sušičky. V troubě sušte s pootevřenými dvířky při teplotě asi 100 stupňů.

Po vysušení rozdrťte a koření je připraveno.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno