Jak sušit těstoviny

Máte zálusk na domácí těstoviny, ale nechce se vám je pokaždé připravovat znovu? Ukážeme vám, jak sušit těstoviny poté, co jste si je vlastnoručně připravili podle osvědčeného receptu – a nezáleží na tom, zda je při tom použili semolinovou moukou nebo tu kvalitní hladkou.

A pokud svůj základní recept zatím nemáte, nezoufejte. I ten jsme si pro vás nachystali. Stačí si tedy k ruce připravit potřebné ingredience a okamžitě se pustit do vaření. Uvidíte, že příprava domácích těstovin není vůbec, ale vůbec těžká.

Nejdřív si je připravte

V první řadě budete potřebovat strojek na těstoviny nebo zkrátka pořádnou sílu. Pro občasné zpracování těstovin si s vlastníma rukama vystačíte, ale při pravidelné přípravě už opravdu doporučujeme strojek. Těsto se totiž musí zpracovávat opravdu intenzivně asi deset minut – dokud nezíská onu žádanou žvýkačkovitou konzistenci.

Ingredience:

  • 100 gramů mouky ze semoliny
  • 1 velké vejce (potřebovat budete jen žloutek)
  • 1 lžíci olivového oleje

Odvažte si mouku a přesypte ji do velké mísy. Přidejte k ní žloutek z vejce a nakonec i olivový olej. Vše začněte zpracovávat, dokud se těsto nezačne spojovat. Nenechte se odradit počátečním neúspěchem, lepek v mouce potřebuje nějaký čas k tomu, aby se aktivoval. A semolinová mouka je na zpracování zkrátka vždy o něco složitější.

Pracujte, dokud nemá těsto podobnou konzistenci jako žvýkačka. Teď si lehce posypte vál moukou a vyválejte tenký pruh těsta – lépe vám to půjde s již zmíněným strojkem na těstoviny. Vyválený pruh přeložte a projeďte válečkem nebo strojkem znovu. Pak snižte průměr těsta na polovinu (opět strojkem nebo válečkem).

Hotové pláty se vyplatí rozvěsit třeba po skříních, aby na povrchu lehce oschly a později se nelepily k sobě. Totéž zopakujte se všemi částmi těsta. Pak už jen těstoviny nakrájejte na požadovaný tvar a máte hotovo. Nyní je můžete pouze vhodit do vařící vody a několik minut počkat, než se uvaří.

Udělejte si těstoviny do zásoby

Pokud si však chcete připravit várku chutných těstovin třeba i na nedělní oběd, u něhož nebudete mít na nějaké válení těsta čas, nasušte je. Tento recept je k sušení ideální, neobsahuje totiž vaječný bílek, který by způsobil, že těsto nehezky popraská.

Těstoviny pak stačí je rozložit na vhodnou utěrku nebo jinou čistou textilii a nechat na vzduchu volně schnout. Čas od času je pouze promíchejte a ujistěte se, že nechytily žádnou plíseň. To se však stává jen u těstovin s bílkem. Pokud použijete jen vaječný žloutek, náchylné na to nebudou.

Po několika dnech je pokusně rozlomte. Pokud křupnou a budou na omak tvrdé, stačí je uskladnit ve vzduchotěsné nádobě a používat podle potřeby.

Náš tip: K sušení přistupte i ve chvíli, kdy jste si těsta na těstoviny připravili jednoduše příliš mnoho. V neuvařeném stavu totiž v lednici nevydrží ani den.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno