Domů Výživa Zdravé recepty Jak uchovat pesto

Jak uchovat pesto

Rádi byste se inspirovali italskou kuchyní? Pak se jako první naučte jak uchovat pesto. Jde totiž o skvělého pomocníka, jež najde ve vaší kuchyni hojné využití. A jak ho skladovat, aby nikdy nepřišlo k úhoně?

Bazalkové pesto jako absolutní italská klasika

Nejdříve se musíte naučit, jak těsto právně připravit. Pokud totiž někde uděláte technologickou chybu, tak se můžete o dlouhodobé uchování pesta snažit jak chcete a stejně vám to nepomůže. Takže jak si připravit správné bazalkové pesto?

Začněte kvalitními ingrediencemi

Vlastně nepotřebujete vůbec nic složitého. Začít musíte těmito surovinami, ovšem vždy je vybírejte v té nejvyšší kvalitě. A jak na to? Připravte si:

  • jeden větší svazek opravdu čerstvé a zdravé nepovadlé bazalky
  • 150 mililitrů (nejlépe extra) panenského olivového oleje
  • dvě polévkové lžíce piniových oříšků
  • dvě polévkové lžíce strouhaného parmazánu
  • tři stroužky česneku
  • na ochucení trochu hrubozrnné soli

A co si s tím vším počít?

Pesto nemusí obsahovat sýr, základem jsou správně upravené piniové oříšky

Věřte nebo na, ale právě u této nenápadné ingredience (ve skutečnosti jde o semena borovice Pinus pinea) celá příprava pesta začíná. Vezměte dvě polévkové lžíce piniových oříšků a opražte je na suché pánvi. Musí lehce zavonět, aby byly hotové. Poté oloupejte tři stroužky česneku a nakrájejte ho nadrobno. Můžete ho také rozmáčknout plochou stranou nože a následně nasekat.

Zpracujte bazalku a dodejte jí tu správnou chuť

Bazalku vždycky použijte čerstvou. Dbejte na to, aby na sobě nikde neměla černá místa apod. Může to znamenat, že bazalka začala hnít a takové pesto by potom mohlo během skladování velmi rychle chytit plíseň. A to i ve chvíli, kdy ho zamrazíte, ani velmi nízké teploty totiž nejsou všemocné. A co si tedy s bazalkou počít? Ze všeho nejdůležitější je bazalku dobře omýt a následně ji zbavit přebytečné tekutiny. Příliš mnoho vody v pestu také nedělá dobrotu. Takže jeden větší svazek bazalky omyjte a nasekejte.

Vše spojte dohromady

Následně přilijte 150 mililitrů (nejlépe extra) panenského olivového oleje a rozmixujte bazalku i piniové oříšky, nakonec zbývá ještě dodat dvě polévkové lžíce strouhaného parmazánu a nakonec na ochucení trochu hrubozrnné soli. Pesto přesuňte do dobře uzavíratelných sklenic a máte hotovo.

Jak pesto uchovat? Možností je celá řada

Nejjednodušší je pesto ve sklenici přelít jednou lžící oleje. Použijte ten, ze kterého jste ho připravili, abyste nezměnili jeho chuť. Následně pesto odebírejte podle potřeby a olej přilévejte tak, aby nikdy žádná část materiálu nevykukovala nad hladinu.

Pesto lze i zamrazit

Další možností je uložení pesta do malých krabiček nebo sáčku, jež následně uložíte do mrazáku. Vydrží tu klidně i rok.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno