Jak uchovat žloutky

V létě nesou slepice mnohem lépe a vydatněji než v zimních měsících. Poradíme vám, jak uchovat žloutky, abyste nemuseli ani v chladných obdobích roku utrácet za vejce z obchodů. Není to tak těžké, jak to na první pohled vypadá.

Až příliš často nám žloutky přebývají, protože hojně používáme bílky. Pečeme sněhové pečivo, přidáváme je do korpusů, odlehčujeme s nimi palačinky nebo míchaná vajíčka. A co se zbylými žloutky? Byla by škoda je vyhodit nebo použít jen tak, jen proto, aby se nezkazily.

Jak dlouho vařit vajíčka na tvrdo

Žloutky můžete zamrazit

Vejce nemůžete nikdy mrazit vcelku. Narušilo by to jejich strukturu – pokud tedy chcete žloutky zamrazit, musíte je předtím oddělit od bílků. Proveďte to tak, jak jste běžně zvyklí, trocha bílku ve žloutku nevadí a nijak to nenaruší proces mrazení.

Rozdělte si vejce na jednotlivé porce

Nejlépe žloutek zamrazíte jednoduše tak, že ho vyklepnete do tvořítka na led. Pokud máte větší formy, můžete jich najednou zamrazit i víc, ale předem si poznačte, kolik žloutků se v jedné formě nachází. Nespoléhejte na to, že si to poté při pohledu do mrazáku budete pamatovat. Žloutky splynou a už je od sebe neoddělíte. A to ani na pohled.

Stejným způsobem lze zamrazit i bílky

Pokud vám přebývají celá vejce, pak se ani v takovém případě nemusíte uchování mrazem vzdávat. Naopak. Pokud do formičky na led vyklepnete bílky, můžete je uchovat stejným způsobem. Opět si však poznačte, kolik bílků máte v jedné porci.

Mrazit lze i celá vejce

A nakonec můžete do mrazničky uložit i celá vejce. A jak, když jsme předtím tvrdili, že to nejde? Rozhodně nemůžete obsah skořápky jen tak vyklepnout do krabičky, to by bylo kontraproduktivní. A co si tedy počít? Jednoduše prošlehejte žloutek a bílek dohromady vidličkou. Jakmile bude mít vejce tuto konzistenci, už mu zamražení nevadí.

Co si ještě pohlídat

Všechna zamražená vejce opatřete datem, kdy jste je do mrazničky vložili. Žloutky vydrží nejkratší dobu – asi šest měsíců. Samotné bílky nebo žloutky s bílky pak vydrží přibližně rok. Aby se vám z formičky dobře vyklápěly, udělejte to předem. Kostky zmražených vajec vložte do pytlíku nebo do vhodné krabičky (měla by být nejlépe vakuovací). Ušetříte si tak ve skladovacích prostorách cenné místo, navíc budou vejce ihned připravena k použití.

Jak uchovat žloutky přibližně na týden

Ne vždy však potřebujeme žloutky uchovávat na delší dobu. Někdy nám stačí jen pár dní na to, abychom je zase mohli použít do pečení. Co si tedy počít v takovém případě? Vezměte si čistou skleničku nebo zavařovací sklenici. Dobře ji vypláchněte horkou vodou a dobře vysušte. Stejně tak ji můžete nechat přibližně půl hodiny v rozpálené troubě. Nádherně se steriluje a zbaví všech bakterií.

Poté žloutky do sklenice vyklepněte a následně je přelijte olejem (pokud chcete uchovávat žloutek nanejvýš na tři dny, postačí vám obyčejná voda). Pod olejem vydrží žloutek týden.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno