Jak udělat sos k masu

Když ale děláme steak na pánvi nebo maso grilujeme, musíme si nějaký “sosík“ udělat zvlášť. Omáčka, šťáva neboli sos pozvedne pokrm o level výš a naopak, když dáme maso na talíř jen tak holé, byť obložené exkluzivními přílohami, něco tam bude chybět, prostě to nebude ono. A jak udělat sos k masu, aby opravdu zachutnal?

Sos z výpeku

Nejjednodušší a nejrychlejší sos uděláme z výpeku na pánvi. Přípečky předají omáčce část chuti z masa a rychlá příprava se také hodí, aby maso nemuselo dlouho čekat. Maso uchováme v teple a necháme odpočívat a zatím bleskově připravíme něco na přelití.

Potřebujeme:

  • 1 pánev s přípečky po opékaném masu
  • asi ½ litru silného vývaru
  • sůl, pepř,případně jiné koření na dochucení
  • asi 1 lžíci chladného másla na dohuštění a zjemnění

Postup:

Tuk po opékání masa slijeme, pánev vrátíme na plotnu a přilijeme trochu silného vývaru (jakéhokoli vývaru, přednostně ze stejného masa, jaké jsme opékali, ale není to podmínkou). Vařečkou mícháme a postupně uvolňujeme a rozpouštíme přípečky z pánve. Přiléváme další vývar a prudkým varem odpařujeme, aby se zintenzivnila chuť a sos poněkud zhoustl. Můžeme dochutit stejným kořením, jaké jsme použili na maso. Když se obsah pánve zredukuje asi na polovinu, odstavíme ji a metlou vmícháme několik kousků másla, až se vytvoří emulze. Sos to zahustí a zjemní. Hned přelijeme maso na talíři a podáváme. Omáčka zahuštěná pouze máslem nemůže dlouho čekat a nesmí se ohřívat.

Sos s vínem

Tento sos se hodí například ke grilovanému masu, kdy nemůžeme použít základ z pánve. Zatímco se masíčko dělá (jeho přípravou můžeme pověřit jiného člena rodiny), budeme se věnovat omáčce.

Potřebujeme:

  • malá cibulka, nejlépe šalotka 1 kus
  • bílé nebo červené víno (podle druhu masa)
  • silný vývar
  • sůl a pepř
  • studené máslo 1-2 lžíce

Postup:

Kvůli rychlému odpařování tekutiny doporučujeme na přípravu sosu menší pánev, nebo širší kastrůlek, nejlépe nepřilnavý. Jednu lžíci másla rozpustíme. Cibulku nakrájíme na drobno a v másle pomalu opékáme do hněda. Zalijeme vínem a necháme ho téměř odpařit. Pak přilijeme vývar a redukujeme svařováním zhruba na polovinu. Ochutnáme a případně dosolíme a opepříme. Odstavíme a metličkou zašleháme kousky másla, až je konzistence tak akorát. Pokud nechceme zahušťovat máslem (zejména má-li omáčka chvíli čekat), můžeme zahustit lžičkou škrobu rozmíchané ve lžíci vývaru nebo vody. Vmícháme , necháme přejít varem a odstavíme. Omáčku uchováme v teple, případně lehce přihřejeme, ale už nevaříme.

Sos se sójovou omáčkou nebo hořčicí

Ingredience a postup je stejný jako u sosu s vínem, jen vynecháme víno. Osmaženou cibulku zalijeme rovnou vývarem a přidáme buď 2 lžíce sójové omáčky nebo lžíci hořčice (ochutnáváme, až je omáčka dle naší chuti). Výsledek tedy může být značně variabilní, ale vždycky perfektní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno