Jak udit kuřecí stehna

Máte chuť na svou vlastní uzenou pochoutku? Drůbeží maso je pro první pokusy ideální. Ukážeme vám, jak udit kuřecí stehna, a získat tak perfektní základ pro nedělní oběd, posezení s přáteli a další výjimečné příležitosti.

Nebudete potřebovat ani celé odpoledne a už budete mít hotovo. Uzená kuřecí stehna příliš času nezaberou a námahy ještě méně. Ale nesnažte se jejich přípravu příliš uspěchat. Přišly by o svou šťavnatost a perfektní chuť. A to by byla rozhodně škoda!

Jak udit kuřecí stehna

Uzená kuřecí stehna stačí připravovat při teplotě asi 50 ° C po dobu 5-6 hodin. Předtím by měla být dobře uleželá a na chvíli povařená v horké vodě, aby byla po uzení maximálně chutná. Budete-li udit stehna syrová nebo pečením vysušená, nebude pro vás výsledek uspokojivý.

Ovšem pokud se uzená kuřecí stehýnka připraví správně, mají jedinečnou chuť a báječnou vůni. Můžete je jíst samotné nebo přidat jejich maso do salátů, sendvičů nebo jiných pokrmů. Kuřecí stehna můžete zakoupit v supermarketu. Nejchutnější bývají ta od kuřat ve volných chovech. A pokud máte možnost sáhnout po těch domácích, určitě to udělejte.

Jak připravit uzená kuřecí stehna?

Příprava uzených kuřecích nohou se skládá ze tří kroků:

  • nakládání
  • vaření
  • uzení

Jestliže dodržíte všechny kroky a jejich správné pořadí, budou uzená kuřecí stehna chutnější, aromatičtější a zároveň samozřejmě i zdravější.

Pečení by mělo předcházet nakládání. Důkladně očistěte kuřecí nohy a vložte je do láku. Ten připravíte snadno – na každý litr vody postačí 0,5 šálku soli. V tomto láku nechte stehna naložená alespoň 24 hodin. Čím déle v něm maso necháte, tím bude paradoxně méně slané. Pamatujte na to.

Po uplynutí stanovené doby naložené maso vyjměte z nálevu, opláchněte ho a vložte do horké (ale ne vařící) vody, spolu s kořením a zeleninou. Vaření by mělo trvat asi 40-50 minut v závislosti na teplotě vody.

Při uzení rozpalte udírnu asi 50 ° C a uďte kuřecí stehna po dobu 5-6 hodin. Uvnitř musí zůstat krásně růžová a mít hladký a lesklý povrch, jakmile se začnou viditelně krabatit, budou už přesušená.

Nakonec, chcete-li mít křupavou kůrku, zvyšte teplotu uzení o několik stupňů. A nezáleží přitom na tom, zda jste se rozhodli připravovovat uzená kuřecí stehna s kůží nebo bez ní – obojí je možné.

Hotové maso můžete upravovat tak, jak jste zvyklí. Zachutná vám s čerstvým pečivem, ale lze ho i krátce upéct nebo použít pro přípravu zeleninového salátu. Obejde se bez dlouhé kuchyňské úpravy – vždyť vše podstatné jste už udělali. Pokud nechcete uzená kuřecí stehna konzumovat hned, uložte je do ledničky. Vydrží tu nanejvýš týden. A kosti, které vám po jejich úpravě zbudou, nevyhazujte. Bude z nich skvělá polévka s uzeným nádechem. Úsilí, vynaložené na uzení, se vám tak vrátí v každém ohledu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno