Jak udit makrely

Uzené ryby chutnají skvěle a lze si je připravit doma i bez velkého úsilí. Chuť těchto ryb ovšem nelze srovnávat s produktem zakoupeným v komerční síti – naopak, budou ještě lepší, pokud víte, jak udit makrely správně.

Pokud vezmeme v úvahu, že dnes již téměř každý výrobce používá různé konzervační látky, přídavky zlepšující chuť a tzv. tekutý kouř, výhody domácí uzené makrely jsou jasné opravdu na první pohled. A ještě něco – konečný produkt bude také o dost levnější. Pokud již máte vlastní udírnu, ale na ryby jste si zatím netroufli, pak je tento článek určen přesně pro vás.

Jak udit makrely v udírně?

Před samotným uzením ryby dobře očistěte, vymyjte vnitřnosti, opláchněte, zasypte solí a uložte do ledničky na deset až dvanáct hodin. Poté krystaly soli jemně opláchněte a nechte makrely uschnout tak, že je zavěsíte za ocas na vhodnou šňůru nebo je dosucha otřete papírovými ručníky. V případě potřeby můžete makrely také marinovat v různém koření, ale pokud něco podobného děláte poprvé, držte se úvodního postupu. V klasické verzi uzení makrel se používá pouze sůl.

Poté ryby upevněně na hák a vložte do udírny. Doporučujeme ponechat jim hlavy, budou šťavnatější. V udírně udržujte silný oheň, dokud se neobjeví bílý kouř. Nyní uberte na střední teplotu a tu udržujte po dobu dvaceti minut (u větších ryb klidně i jeden a půl hodiny).

Náš tip: Chcete-li se vyhnout hořké chuti makrely, použijte pouze dobře hydratované ryby – je-li to třeba, naložte je do solného nálevu.

Po skončení uzení ještě nějakou dobu vydržte a ryby vybírejte nejlépe z úplně vychladlého komína. Budou vonět i chutnat báječně.

Jak na uzení makrel studeným kouřem

Díky chladnému způsobu kouření získávají ryby úžasnou chuť a vůni a kupodivu i delší trvanlivost. Je to způsobeno přírodními chemikáliemi, které se v kouři při uzení vytvářejí. Takové přírodní konzervanty, dalo by se říct. Díky tomu také není uzená makrela není tepelně upravována, díky čemuž si zachovává všechny své báječné vlastnosti. A jak na to?

Ryby připravte stejně jako v předcházejícím případě. Jen s tím rozdílem, že tentokrát můžete hlavu klidně odstranit. Před samotným uzením nechte ryby oschnout alespoň dvě hodiny. Kouř, kterým se makrely zastudena uzené zpracovávají, musí vychladnout na pouhých dvacet pět stupňů a tuto teplotu si udržet po celou dobu. Samozřejmě není možné být neustále přesní, ať už máte ve dvířkách zabudovaný jakkoli dobrý teploměr. Takže si spíše pamatujte, že teplota kouře by neměla tuto hranici dlouhodobě překračovat.

Po 24 hodinách nepřetržitého uzení při této teplotě, jsou ryby hotové. Potěší vás svým báječným aroma a opravdu jedinečnou chutí. A ve spíži vydrží opravdu dlouho. Vyzkoušejte to!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno