Jak udit pstruha

Nemusíte utrácet za drahé polotovary. Pokud milujete ryby, naučte se, jak udit pstruha a uvidíte, že bude mnohem lepší, než ten kupovaný. Stačí k tomu totiž opravdu málo a pochoutku vyrobíte i v doslova polních podmínkách.

Pstruha se snažte pořídit co nejčerstvější. Takže pokud máte v okolí sádky, kde vám vybraný kousek na přání uloví a zabijí, pak už máte skoro vyhráno. A jak si tedy poradit s jeho přípravou? Díky osvědčenému postupu bude všechno mnohem jednodušší a rychlejší.

Aby uzení proběhlo doslova jako po másle

Především musí být pstruzi předem pečlivě očištěni a marinováni v koření. Ryby tedy nasolte a nakořeňte směsí určenou pro ryby. Několik hodin bohatě stačí, není nutné vždy vyrábět lák. Pamatujte si také, že malé ryby lze udit celé, ty větší pak pouze vykuchané (u pstruhů obvykle platí ta druhá varianta).

Soustřeďte se na správnou teplotu

Pod komínem udírny nyní zapalte oheň a pečlivě sledujte neustále se zvyšující teplotu. Ryby se zásadně udí při nižší teplotě, prospívá to totiž křehkosti a šťavnatosti jejich masa. Pokud je prostředí v udírně příliš teplé, budete se muset postarat o jeho snížení na trochu nižší teploty.

Jak dlouho se pstruzi udí

Způsoby uzení jsou různé. Konkrétní postup může trvat jen 40 minut, ale třeba i několik hodin, v závislosti na velikosti a připravenosti ryby a žáru v komíně. Nezbývá vám tedy, než napoprvé ryby čas od času vyndat a vyzkoušet, zda již nejsou hotové. Čas a teplotu si zapište pro příští použití. Bude se vám hodit. Celý postup tak navíc zautomatizujete a urychlíte.

Ryby lze naložit v láku

Chce o něco komplexnější chuť ryb, pak jim dopřejte pobyt v dobře osoleném láku. A jak na to? Oloupejte cibuli. Poté vykuchaného pstruha důkladně opláchněte vodou a vysušte. Zalijte ho jenom tak, aby byl ponořen a cibuli vložte dovnitř. Přidejte cukr a sůl a nechte na nejmenším plameni mírně dusit. Ryba by se měla vařit vařit asi 20 minut.

Slijte a vysušte

Poté je třeba do vodu odstavit z ohně a do hrnce přidat bobkový list. Teprve po této době vývar slijte (poslouží vám třeba na polévku) a pstruha přesuňte do udírny. Pokud však chcete rybu ještě voňavější, pak ji v tekutině ponechte a vychladlou ji přesuňte do ledničky. Tam by si měla pobýt dva dny. Pravidelně pstruhy v tekutině otáčejte, aby se chutě rovnoměrně rozdělily. O dva dny později je chutná a perfektně vyhlížející ryba připravena k finálnímu uzení.

Vyberte si vhodné dřevo

Tu správnou chuť a vůni však dá pstruhům zejména použití správného dřeva. Nejlepší možností jsou polínka z břízy nebo olše, ovšem vsadit lze i na vonné pryskyřice obsažené v ovocných stromech. Ty dodají rybám další rozměr chuti, který všichni strávníci zaručeně ocení. A to je přece to, o co jde při grilování nejvíce – nebo ne?

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno