Toto jídlo k tradičním receptům české kuchyně zkrátka patří. Ale víte, jak upéct prejt, aby chutnal opravdu tak, jak má? Jak ho nepřepéct, ale ani nedopustit, aby byl upečený málo? Je to jednoduché, stačí následovat náš postup krok za krokem.
Nemusí jít jen o produkt domácí zabíjačky
Nezáleží na tom, zda si prejt pořídíte z domácích zdrojů nebo si ho pořídíte v supermarketu. Postup přípravy je vždy stejný. Hotový vám zachutná se zelím a bramborem nebo třeba jen tak s chlebem. Někdo si k němu dává hořčici, jiný ho konzumuje jen tak. Je to tedy na vás.
Základem úspěchu je výběr správného produktu
Zamíříte-li pro něj do obchodu, najdete ho buď zabalený v plastovém střevě nebo ve vaničce. První varianta je již tepelně upravená a dobře zakonzervovaná. Takový prejt tedy stačí jen ohřát a můžete ho zkonzumovat.
Ovšem prejty balené ve vaničce (podobně jako například mleté maso) je nutné pře servírováním dobře tepelně upravit. Pokud ho ovšem nechcete připravovat hned, lze ho bez potíží i zamrazit. V mrazáku vám bez problémů vydrží i šest měsíců.
Jak poznat kvalitní prejt
V konečném důsledku však nezáleží na tom, zda pořídíte prejt již předpřipravený nebo ten, jemuž budete muset v troubě chtě nechtě trochu času věnovat. A jak poznat, že před vámi leží opravdu kvalitní produkt? Řiďte se barvou. Jedině sytě rudá je ta správná. V případě tepelně upraveného je samozřejmě možné, že barva bude světlejší.
Pečení prejtu záleží na pořízeném druhu
Začneme od prejtu již tepelně upraveného, který lze koupit v plastovém střívku. Budeme mít hotovo opravdu za chvíli. Rozpálíme-li troubu na 200-220 °C, pak za dvacet minut můžeme jíst. Jelita potřebují podobně dlouhou dobu, navíc se díky tomu dočkáte tenké křupavé krustičky. Prejt je hodné buď podlít trochou vody nebo ho péct na pečícím papíře. Budete-li ho připravovat na suchém a nevymazaném pekáči bez vody, snadno se vám připeče.
Je-li prejt zatím syrový (případně máme syrová jelita), pak bude čas příprava asi dvojnásobný – tedy 30-40 minut. V posledních minutách přípravy však prejt pečlivě sledujte. Jakmile se začne připékat k okraji pekáče, pak je hotovo.
Co vlastně prejt obsahuje
A proč j nutná tak dlouhá příprava? Prejt se totiž skládá z krve, uvařených krup, kůže, sádla nebo cibulka. Jestliže jde o prejt domácí, mohou se v něm nacházet i jiné vnitřnosti. Velmi dobře se kouše a je vhodný i pro lidi, kteří mají problémy s trávením – samozřejmě po již zmíněné řádné tepelné úpravě.
S čím prejt servírovat
Možností je celá řada. Absolutní klasikou jsou vařené brambory nebo brambory pečené ve slupce. A chybět by nemělo na zelí nebo alespoň smažená cibulka (případně obojí dohromady). Ovšem použít ho lze i na jiné způsoby.
Recepty s prejtem – kde všude ho lze použít?
Vařený prejt se skvěle hodí například jako náplň do knedlíčků (místo uzeného masa). A hodí se též do pomazánek.