Jak uskladnit celer

Pomalu se blíží sklizeň kořenové zeleniny a s tím vyvstává otázka jejího skladování. Víte, jak uskladnit celer? Není to nic těžkého. Při dodržení základních pravidel vám bez problémů vydrží až půl roku.

Zasadili jste na zahradě celer a už se nemůžete dočkat podzimní sklizně? Celer a další druhy kořenové zeleniny se nejčastěji sklízí během měsíce října. Při sklizni musí být sucho, při delším suchém období je možné sklízet i na počátku listopadu. Vždy je však třeba celer sklidit ještě dříve, než přijdou první přízemní mrazy. Pokud by celer namrzl, jeho skladování by bylo obtížně – pravděpodobně už za pár týdnů by se začal kazit. Pojďme se blíže zaměřit na to, jak postupovat při uskladňování celeru a dalších druhů zeleniny a uložit je na dlouhé měsíce.

Jak uskladnit celer

Celer nechejte po sklizni oschnout

Pokud jste sklidili celer, před jeho uložením jej nechejte proschnout. Vyhnete se tak riziku plesnivění. Celer nechejte proschnout pár dní na čerstvém vzduchu a nezapomeňte jej důkladně očistit od zbytků hlíny.

Listy odstraňte hned během sklizně

Celer a většina dalších druhů kořenové zeleniny se skladuje bez listů. Listy můžete odstranit až před prosycháním, doporučujeme však tak učinit už při sklizni. Listy můžete odříznout, vhodnějším způsobem je však jejich vykroucení.

Jak uskladnit celer? Sklep vydezinfikujte

Pokud jste v průběhu roku ve sklepě uchovávali různé druhy ovoce a zeleniny, před uložením nové sklizně jej důkladně dezinfikujte. Zbavíte se tak případných mikroorganismů a plísní, které by mohly způsobovat plesnivění zeleniny.

Uchovávejte jen zdravé neporušené plody

Před uskladněním celeru byste měli každý plod pečlivě zkontrolovat. Pokud narazíte na celer, který bude na povrchu poškozený, nalomený či jinak nedokonalý, dejte jej stranou. Můžete jej zpracovat ihned, pro dlouhodobé uskladnění však nejsou vhodné. Pokud budete skladovat jen pěkné kusy celeru, vydrží vám ve sklepě dlouhé měsíce a budete po nich moct sáhnout kdykoliv během zimy a jara.

Kořenová zelenina se skladuje v substrátu

Pokud nemáte se skladováním celeru a jiné kořenové zeleniny zkušenosti, možná vás překvapí, že by se správně měly skladovat uložené v substrátu. Zelenina by se měla zahrabat do substrátu tak, aby horní části vyčnívalo místo odlomených listů.

Hlídejte teplotu a vlhkost ve sklepě

Velkým kamenem úrazů při řešení otázky, jak uskladnit celer je teplota a vlhkost sklepa. Je důležité postarat se o to, aby ve sklepě nemrzlo. Ideální teplota se pohybuje v rozmezí od 2 do 5 °C. V takovém prostředí vydrží zelenina bez problémů i půl roku. Hlídejte také vlhkost vzduchu v místnosti, ta by se měla pohybovat kolem 75 %.

Pokud dodržíte výše uvedené rady, na celeru a další kořenové zelenině si budete pochutnávat v průběhu celé zimy i jara. Každý týden přitom stav zeleniny kontrolujte, a pokud byste zjistili, že se některý z plodů začíná kazit, ihned jej odstraňte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno