Jak uvařit čočku

Čočka se řadí mezi suroviny, které v české gastronomii mají opravdu dlouhou tradici. Příprava a vaření čočky přitom není náročná záležitost, čočka je navíc zdravá a levná. Neměli bychom tedy v našich jídelníčcích na tuto skvělou luštěninu zapomínat. Pojďme se společně podívat, jak ji uvařit.

Čočka

Jedlá čočka patří mezi staré kulturní plodiny, které se pěstují jako luštěniny. Čočka je bylina, která má lusky, které obsahuje 1 až 2 čočková semena. Existuje asi 6 druhů čočky, které se liší barvou, velikostí i tvarem. Pěstuje se po celém světě a pochopitelně také i v České republice, kde má tradici mnoha století. Na Jižní Moravě se můžete setkat i s planou podobou čočky, jinak se pěstuje kultivovaně výhradně právě za účelem sběru semen a následnému použití jako luštěniny.

Vaříme čočku

Samotný proces přípravy čočky není nikterak náročný, je však třeba dodržet jistý postup, aby byla chuť čočky dokonalá. Pojďme si jednotlivé kroky postupně podrobně popsat.

Přebírání a proplachování

Pokud si čočku donesete z obchodu, před tím, než ji budete máčet a vařit, ji musíte přebrat. Čočka totiž může obsahovat i sem tam nějaký malý kamínek či jiný objekt, na kterém byste si mohli vylámat zuby. Nejde o častý jev, ale také nijak neobvyklý. V první řadě si tedy čočku rozprostřete do širší mísy a společně s cizími předměty vyndejte také cizorodá semena, zkažená semena a také slupky. Poté, co čočku mechanicky přeberete, můžete ji proplachovat v sítu. Tím z ní vymyjete veškerý drobný prach a jiné nečistoty. Tímto je proces přebírání a proplachování u konce a vy s čistým svědomím, že bude čočka dokonalá, můžete přejít k dalším krokům.

Namáčení čočky

Čočka nepatří mezi luštěniny, které by potřebovaly dlouhé máčení, postačí klidně 2 nebo 3 hodiny. Pokud ji však necháte namočenou i delší dobu, nic se nestane. Vlivem máčení luštěnina změkne a proces vaření bude o poznání rychlejší a čočka měkčí. Po máčení opět čočku propláchněte. Potřebujete-li vařit čočku co nejrychleji a vyhnout se procesu namáčení, můžete zakoupit čočku již předvařenou.

Samotné vaření čočky

Pokud jste absolvovali veškeré předchozí kroky, samotný proces vaření čočky je nejjednodušší záležitostí. Propláchnutou čočku zalijte čistou vodou v trojnásobném množství vody (na hrnek čočky tři hrnky vody). Necháme přivést do varu a vaříme do té doby, než bude čočka úplně měkká a připravená ke konzumaci. Předem se čočka nesolí ani nekoření. Pokud chcete mít čočku uvařenou co nejrychleji, můžete použít i tlakový hrnec. V takovém případě bude po 15 minutách vaření hotovo. Poté, co máte čočku takto uvařenou, můžete vylít vodu (nebo ji použít pro další zpracování třeba na polévku) a čočku používat dále dle konkrétního receptu. Je na vás, připravíte-li si čočku na jíšce se slaninou, čočkové karbanátky, čočkový salát nebo zcela jiný pokrm.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno