Domů Zdravé recepty Přílohy Jak vařit rýžové nudle

Jak vařit rýžové nudle

Milujete asijská jídla? Pak se naučte, jak vařit rýžové nudle, aby byly vždy chutné, rychle hotové a bez nežádoucí mazlavosti. Stačí se jen naučit správný postup, a už nikdy je nerozvaříte ani nebudete podávat polosyrové.

Rýžové nudle patří k základním prvkům asijské kuchyně. Hned za nimi stojí nudle pohankové (soba) nebo vaječné. Ovšem právě ty rýžové mají nejvíce specifik přípravy a snadno v nich tedy lze udělat chybu. A jak se tomu bránit? Poprvé si přípravu projděte spolu s námi krok za krokem a máte vystaráno.

Rýžové nudle by měly být na zkus

To je zásadní pravidlo – tedy ani moc tvrdé, ani moc měkké. A zároveň by měly jít i dobře ohřívat, protože jen málokdy se nám podaří asijský pokrm sníst napoprvé – a to zejména ve chvíli, kdy připravíte větší porci.

Důležitý je především dostatek vody

Abyste si vždy připravili nudle takové, které bude radost konzumovat, připravte si především dostatečně velký hrnec. Na každých 100 gramů rýžových nudlí totiž budete potřebovat rovný jeden litr vody. Jinak nedokáží nasát dostatek tekutiny a nádavkem se v hrnci slepí k sobě. A to je přesně to, co rozhodně nechcete.

Přidejte i olej a sůl

Nudle vkládejte vždy do vroucí vody, to je základní pravidlo. Ovšem neměly by tam přijít jen tak. Zároveň je trochu osolte a přidejte několik kapek oleje. To zvýrazní jejich chuťové vlastnosti, a vy se zároveň nebudete muset potýkat s jejich nepříjemným slepením. Právě na tento krok se při přípravě rýžových nudlí často zapomíná a je to rozhodně velká škoda.

Mnohem lepší je nudle průběžně ochutnávat

Většinou bývá na obalu nudlí uvedena doba, po kterou je nutné podrobovat tyto těstoviny tepelné úpravě. Ovšem ve finále to vše záleží na mnoha konkrétních faktorech. Třeba na tom, jak hodně vám vaří sporák, zda byla voda úplně vroucí apod. Nejlepší je tedy nudle průběžně ochutnávat

Jakmile budou tak akorát na zkus, pak víte, že je vše hotovo a můžete je začít připravovat k přecezení i to samo o sobě je trochu věda, tak dávejte pozor. Ukážeme vám, jak to udělat správně.

Při cezení si vezměte k ruce studenou vodu

Jakmile nudle přecedíte (doporučujeme široký cedník), dobře je propláchněte proudem studené vody. Opět tak zabráníte slepení. Ztráty chuti se nemusíte bát. Pokud jste je předtím osolili a během vaření prokápli olejem, nebude nic takového zaručeně hrozit. A studená voda je důležitá i z jiného důvodu – právě díky ní se nudle na povrchu zatáhnou a přestane na ně působit okolní teplo. Běžně připravené a přecezené nudle bez působení studené vody se totiž budou vždy ještě nějakou dobu rozvářet, takže výsledek rozhodně nebude takový, jaký jste čekali.

Při delším ohřevu použijte olej

Nebudete nudle používat hned, ale přesto chcete, aby byly i po ohřátí báječné? Pak k nim přidejte trochu oleje.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno