Jak vyčistit batoh

Chystáte se opět na výlety? Pak byste si měl zjistit, jak vyčistit batoh rychle a efektivně, ovšem zároveň ho přitom nezničit. Může to být totiž těžší, než si myslíte. A čím byste měli začít?

Většina z nás se jednoduše ptá na to, zda je možné batoh vyprat. Ovšem mnohem lepší (a více doporučované) je ruční čištění. Není to tak složité, jak by se mohlo zdát, jen si musíte vzít k ruce ty správné prostředky.

Čištění vás zbaví špíny i nepříjemného zápachu

Nebudeme si nic nalhávat. Batoh nám dělá pravidelnou společnost na cestách po celou sezónu. A i když na první pohled vypadá v pořádku, všechna ta cestovní zátěž na něm samozřejmě nějakým způsobem ulpí. Nejde jen o špínu, ale také o ne právě příjemné aroma. A správné čištění by si tedy mělo poradit s obojím.

První krok před praním či čištěním je stejný

Pečlivě batoh projděte. Soustřeďte se i na ty nejmenší kapsičky a všechno z nich poctivě vysypte. Odstraňte také všechny prvky, které nejsou přišité napevno – typicky jde o pláštěnku, nejrůznější pásky apod. Vše odložte stranou.

Zkontrolujte pevnost popruhů

V tomto bodě je třeba si připomenout, že čištěný batoh bude doslova nasáklý vodou, takže je nutné se přesvědčit o tom, že jsou jeho popruhy stále dostatečně silné a že se v pračce nebo při zavěšení na šňůru neutrhnou. Pořádně za ně tedy zatahejte a v případě pochybností je důkladně vyspravte ještě před praním. Nechávat všechno „až na potom“ není dobrý nápad.

Může můj batoh do pračky?

Na to by vám měl odpovědět štítek. Všeobecně kůže ani koženka do pračky nepatří a problém by mohl nastal i u sytě barevného textilu – ten totiž rád barvu pouští. Ve všech těchto případech doporučujeme čistit ručně.

Jak na ruční praní batohu

Nejdříve ho vytřepejte a zbavte veškeré špíny. Nyní si vezměte k ruce jemný kartáček a mýdlo a pečlivě vyčistěte všechny jeho části zevnitř i zvenku. Zajeďte také do každé kapsy. Ale pozor – nikdy příliš netlačte, jemnější části byste mohli snadno poškodit.

Na zpocená místa platí mýdlo

Tam, kde batoh přichází do styku se zapoceným oblečením (tedy zejména v místech ramenních popruhů) použijte mýdla více. I zádová část si zaslouží o něco více pozornosti. A jak na zipy?

U zipů pomůže zubní kartáček

O jejich uvedení do původního stavu se postará obyčejný zubní kartáček – ovšem s co nejjemnějšími štětinkami. Zuby rozepněte a po celé délce jemně vyčistěte (na kartáček netlačte). Chcete-li aby, bylo po vyčištění vše dokonalé, přetřete zipy ještě parafínovým voskem. Ten zip krásné promaže a bude vypadat navíc jako nový.

Jak batoh správně sušit

Zásadně otevřený a nejlépe na šňůře v místech, kde proudí větší množství vzduchu. Snažte se také co nejvíce otevřít kapsy, případně je něčím zajistěte. Předejdete tak nepříjemné zatuchlosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno