Jde o tak běžnou součást moderního sportovního vybavení, že se s ním setkal už skoro každý, přesto málokdo ví, jak vyčistit hydrovak tak, aby se z něj nestalo semeniště choroboplodných zárodků.
Vaky na vodu významně usnadňují život všem sportovcům, kteří dbají na pitný režim. Dokáží pojmout výrazně větší objem tekutiny než běžné lahve, a navíc je lze neustále pohodlně nosit v batohu a kýžené občerstvení si dopřávat jen za pomoci flexibilní hadičky.
Nejenom na vodu
Hadička s náustkem, z níž se velmi pohodlně pije, může do vašeho těla dodávat celou řadu možných tekutin. Hydrovaky totiž rozhodně nejsou určeny jen na vodu – naopak, stále častěji se v nich objevují kupříkladu iontové nápoje. Ovšem právě ty mohou dát podnět k růstu bakterií, pokud si nepohlídáte hygienu hydrovaku.
Hydrovak je nutné čistit nejlépe ihned
Nejspíš to také znáte. Po náročném závodu nebo vysilujícím fyzickém tréninku jen tak tak doběhnete domů a batoh s hydrovakem skončí někde v koutě. Řada uživatelů se navíc k jeho čištění odhodlá až za několik dní, což ovšem může na vnitřním prostředí vaku zanechat nevratné škody. Nejrůznější plísně a bakterie totiž budou mít volné pole působnosti.
Na druhu víčka záleží
Na současném trhu najdeme v zásadě dvě varianty hydrovaků: s překlápěcím otvorem a s kulatým šroubovacím otvorem. Obojí má své výhody i nevýhody. Zatímco v prvním případě vak snadno obrátíte naruby a necháte vyschnout, v tom druhém můžete dovnitř jednoduše strčit ruku a vše vyčistit.
Včas opláchnout a vysušit
Ano, to by mělo většině hydrovaků ke spokojenosti stačit. Voda obvykle stačí, vysušení se pak postará o eliminaci patogenů. Ovšem déle odložené hydrovaky budou potřebovat trochu víc. Do horké vody přidejte sodu a hydrovak pořádně protřepejte nebo vymyjte. Místo sody je možné použít i ocet, ten se skvěle hodí zejména na plíseň (soda pak jako bonus vyčistí skvrny).
Použít lze i jar
Samozřejmě můžete sáhnout i po šetrném saponátu na nádobí nebo v nejhorším případě po šetrném mýdle. Obojí je však samozřejmě nutné pořádně propláchnout a opláchnout. A existují i speciální čistící tablety do hydrovaků, které jednoduše hodíte do svého pomocníka naplněného vodou, a o nic dalšího se nestaráte.
Když vlastní ruce nestačí
K čištění doporučujeme vzít si alespoň jemnou houbičku na nádobí, leckdy je možné sáhnout i po jemném kartáčku. Ovšem ten hrubý nebo dokonce drátěnka na hydrovak určitě nepatří, mohly by ho totiž nenávratně poškodit.
Hadičku očistěte kartáčem
A co hadička hydrovaku? Pouhé propláchnutí k její perfektní údržbě nestačí. Místo toho sáhněte po speciální štětce nebo jednoduše na konec dlouhého drátu připevněte kousek vaty, která všechny nečistoty krásně vyčistí. Pak už stačí jen propláchnout a máte úplně hotovo.