Jak vyčistit lyžařské kalhoty

Vhodné oblečení na sjezdovku, jako jsou lyžařské bundy či lyžařské kalhoty, má zcela zásadní význam pro zimní radovánky. Každý totiž potřebuje kvalitní oblečení, aby v tuhé zimě nenachladl, nebo dokonce neonemocněl. Pokud si třeba už ani nepamatujete, kdy jste naposledy vyprali své lyžařské kalhoty, tento článek je věnován právě vám. Obzvláště, pokud vyrážíte do nějakého toho ski areálu během sezóny vícekrát.

Je potřeba čistit lyžařské kalhoty?

Hned na začátku se nabízí otázka, zda je to vlastně nutné, s čímž souvisí i blesková odpověď – ano, je. I když vaše lyžařské kalhoty nevypadají špinavě, je více než pravděpodobné, že by jim po několikerém obléknutí prospělo vyprání. Koneckonců, špína a nečistoty mohou narušit kvalitu oblečení, a to především jeho nepromokavost a prodyšnost tkaniny, což může nakonec vést k tomu, že vám bude vlhko, případně se přehřejete. Správná péče o lyžařské kalhoty vám pak může zajistit, že vám vydrží mnoho let používání. Vcelku dobrá zpráva však je, že se doporučuje lyžařské kalhoty prát pouze jednou, maximálně dvakrát za sezónu. To stačí k tomu, abyste jim zachovali dostatečnou svěžest.

Lyžařské kalhoty

Jak vyčistit lyžařské kalhoty?

Pro samotný proces čištění kalhot předkládáme postup složený z několika kroků, které by vám měly dostatečně poradit, jak na to. Než však hodíte kalhoty do pračky, zkontrolujte visačku a ujistěte se, že je skutečně můžete prát v pračce. Drtivá většina kalhot je sice takovým způsobem pratelná, ale určitě nechcete riskovat, že si zničíte oblíbené a mnohdy drahé oblečení jenom proto, že jste se nepodívali na návod. Pokud však z nějakého důvodu kalhoty do pračky dát nemůžete, nabízí se možnost ručního praní, na což se také podíváme.

Jak prát lyžařské kalhoty v pračce

  1. Zkontrolujte kapsy

Před praním kalhot byste se měli vždy ujistit, že jste v kapsách nic nezapomněli. U lyžařských kalhot to pak typicky bývá třeba balzám na rty, peníze, kapesníky apod. Stejně tak byste měli odstranit všechny průkazky na vleky a jízdenky, které jste si dost možná na kalhoty připevnili, abyste je měli neustále po roce.

  1. Všechno zajistěte

V tomto kroku je potřeba, abyste zapnuli všechny zipy na kalhotách, ať už se jedná o suchý zip, nebo i kterýkoliv jiný. Všechna zapínání zkrátka musí být dotažená. Nechcete přece, aby se při praní o něco zachytily, nebo něco poškrábaly. ¨

  1. Zkontrolujte skvrny

Zkontrolujte, jestli na kalhotách nejsou nějaké skvrny. Pokud však ano, před jejich vložením do pračky použijte v ideálním případě nějaký odstraňovač skvrn. Stejně tak ale dobře poslouží i tekuté mýdlo, nebo přípravek na mytí nádobí. Samotné čištění pak nejlépe funguje, pakliže pracujete s kartáčkem, jenž disponuje měkkými štětinami. Třeba starší kartáček na zuby je na toto ideální. Tímto způsobem pak vyčistěte všechny nečistoty.

  1. Samotné praní

U praní lyžařských kalhot se obecně doporučuje s nimi spíše neprat nic dalšího. Stejně tak ale nic nezkazíte, pakliže do pračky přidáte oblečení z obdobných látek. Prací režim nastavujte na jemné prádlo a teplotu na studený.

  1. Čeho se vyvarovat

Při praní v pračce nikdy nepoužívejte teplou vodu v kombinaci s vysokými otáčkami. Mohlo by totiž dojít k poškození materiálu lyžařských kalhot. Stejně tak není vhodné používat prací prostředky, které obsahují změkčovadla, bělidla, nebo vonné látky.

Jak prát lyžařské kalhoty ručně

Druhý způsobem, jak vyprat lyžařské kalhoty, je ten řekněme manuální, tudíž ruční. K tomu budete potřebovat kbelík naplněný vodou, ale jinak je postup vcelku obdobný.

  1. Kontrola kapes, zajištění, vyčištění skvrn

První tři úkony jsou totožné jako při praní v pračce. Úplně stejně totiž budete potřebovat zkontrolovat kapsy, zajistit všechna zapínání a zbavit se nežádoucích skvrn.

  1. Naplňte kbelík vodou a pracím prostředkem

Opět je to obdobné, jako při praní v pračce. V ideálním případě použijte jemný tekutý prací prostředek v kombinaci se studenou vodou.

  1. Samotné praní

Lyžařské kalhoty vložte do kbelíku a jemně je vypláchněte studenou vodou, dokud neuvidíte, že z nich stéká čistá voda bez jakýchkoliv kalů. Poté kalhoty jemně vyždímejte. ¨

Lyžařské kalhoty

Sušení

Na závěr ještě musí zaznít, jak kalhoty po praní vysušit. Ve většině případu je budete chtít sušit na vzduchu na věšáku, což je také ideální volba. Tím totiž zabráníte poškození, které by mohla způsobit sušička. Možností je také kalhoty pověsit do skříně a nechat je uschnout v prostoru, kde nebudou pod přímým slunečním světlem. Pokud se ale rozhodnete kalhoty dát do sušičky, opět se ujistěte, že jste zkontrolovali visačku. V žádném případě ale nepoužívejte žádné změkčovací prostředky. Ty látku v podstatě ucpou, díky čemuž je poté méně prodyšná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno