Jak vyčistit stan

Už se nemůžete dočkat nadcházející campingové sezóny? Pokud rádi spíte pod stanem, neměli byste zapomínat na jeho pravidelnou údržbu. Máme pro vás několik tipů, jak vyčistit stan a udržovat ho stále v dobré kondici.

Pokud chcete, aby vám stan dobře sloužil řadu let, musíte o něj pečovat. Pokud jste na konci léta stan bez vysušení a omytí složili a uchovali do obalu, možná budete po jeho otevření po několika měsících nemile překvapení. Vlhkost totiž může způsobit tvorbu plísní a degradaci materiálu. Stan by se proto měl čistit po každém použití, především se musí důkladně vysušit. Jak tedy správně vyčistit stan?

Jak vyčistit stan

Odstraňte drobné nečistoty

Před každým složením stanu byste jej měli důkladně očistit zvnějšku a především zevnitř. Během pobytu pod stanem si do něj během chvilky nanosíte drobné větvičky, hlínu, jehličí, kameny a jiné nečistoty. Pokud by ve vnitřním prostoru stanu zůstaly ostré předměty, mohlo by dojít k jeho protržení. Proto před složením stan ještě protřepejte. Tím z něj dostanete i prach a drobné částečky nečistot.

Stan čistěte vlažnou vodou

Až budete příště řešit, jak vyčistit stan, nezapomeňte, že byste měli vždy používat jen vlažnou vodu, nikoliv horkou. Ta by totiž mohla narušit zátěr, který pomáhá vodu odpuzovat. Teplota vody by neměla přesáhnout 40 °C. Stan vodou omyjte zvnějšku i zevnitř. Můžete si pomoci houbičkou či hadrem, nikdy nepoužívejte ostré kartáče či jiné mechanické pomůcky. Pokud se na stanu nachází větší vrstva usazené špíny, můžete využít i šetrný čisticí prostředek. Nikdy nepoužívejte mycí přípravky s bělicím efektem a vyhněte se i aviváži.

Po každém použití stan vysušte

Po každém použití stanu byste jej měli důkladně vysušit. To je důležité nejen v případě, kdy vám zmoknul. Uvnitř stanu se totiž dlouho drží vysrážená vlhkost, a to na vnitřní i venkovní straně podlahy. Nejlepší je poskládaný stan přehodit přes tyč na sušení prádla a nechat ji na čerstvém vzduchu několik hodin. Až poté stan uložte do obalu a uskladněte.

Kontrolujte stav jednotlivých díly stanu

Nedílnou součástí údržby stanu je kromě čištění i kontrola jednotlivých dílů. Po nějaké době používání se totiž mohou objevit první vady, které lze zpočátku ještě poměrně snadno opravit. Drobné trhliny a dírky můžete opravit s využitím opravných sad na lepení stanů. Zkontrolujte také stav kotvení, které se může pokřivit a zrezivět. Nové kotvicí háčky pořídíte v každém obchodě s outdoorovým vybavením. Zaměřte se také na stav tyčí, které se mohou začít roztřepávat a v horším případě i lámat. Dočasným řešením je oprava obyčejnou lepicí páskou, po nějaké době však doporučujeme staré skládací tyče nahradit za nové.

Jak vyčistit stan? Stačí houbička, vlažná voda a pár hodin na čerstvém vzduchu. Pokud budete stan pečlivě čistit a vysoušet po každém kempování, vydrží vám dlouhá léta.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno