Domů Výživa Výživa, strava Jak vyčistit toustovač

Jak vyčistit toustovač

Toasty jsou v českých rodinách velmi oblíbené zejména jako večeře. Jejich příprava není náročná, což se ovšem nedá říct o úklidu. Prozradíme, jak vyčistit toustovač, abyste nad touto činností nestrávili více času než s přípravou lahodného pohoštění.

Začněte se správným výběrem toustovače

Abyste si celý proces maximálně usnadnili, vybírejte toustovač s teflonovými vyměnitelnými díly. Ty lze snadno vložit do myčky nebo umývat samostatně bez rizika poškození blízké elektroniky. Pokud na půdě nebo na bleším trhu najdete modely se všemi kovovými součástmi, nechte je tam. Investice do nového toustovače není nijak závratná a velkou díru do rozpočtu vám neudělá. Ovšem významně si tak usnadníte práci.

S čištěním toustovače začněte okamžitě

Plotny se nejlépe čistí ve chvíli, kdy jsou ještě teplé. To samozřejmě neznamená, že byste se měli o jejich horkou plochu popálit. To vůbec ne. Ale dokud jsou nečistoty ještě vlhké a nezaschlé, půjde vám to lépe.

Vezměte si k ruce obyčejný kuchyňský ocet

Vše je vlastně velmi jednoduché. Na rozevřené plotny toustovače nastříkejte ocet. Nejlépe vám to půjde za pomoci rozprašovače. Nechte přístroj ještě 10 vteřin zapnutý a máte hotovo – nečistoty už vám nepřischnou. Octového odéru se nebojte, za pár minut sám vyprchá. Teď počkejte, až kov vychladne a toustovač otřete papírovou utěrkou nebo úklidovým hadříkem. A máte hotovo.

Na urputnější usazeniny pomůže soda na pečení

Připečený sýr a podobné lahůdky však může možnost obyčejného octa snadno přesáhnout. Jestliže se tedy připáleniny odmítají pustit, smíchejte ocet s jedlou sodou do dobře roztíratelné pasty a tu naneste na špínu. Nechte několik minut působit a nečistoty setřete.

Vyhněte se ostrým předmětům – včetně drátěnky

V žádném případě se však nesnažte si práci příliš usnadnit. Pokud doma nemáte drátěnku na teflon, pak na jakékoli drsnější metody předem zapomeňte. Povolena je maximálně drsná strana houbičky na nádobí. Nepoužívejte ani čistící písek. Plotny toustovače by se rychle poškrábaly a následné čištění by bylo ještě obtížnější.

Zkontrolujte, zda nelze dát toustovač do myčky

Pokud jsou plotny u vašeho přístroje vyjímatelné, pak se s velkou pravděpodobností dají i omývat v myče. Ale nespoléhejte na to a vždy si pro jistotu pečlivě přečtěte návod. Některé materiály mají totiž výjimku. A co si počít s myčkou? Nastavte ji na takový program, na jaký běžně myjete. Nic jiného není třeba dělat.

K mání jsou i speciální čističe na teflon

Doposud jste svůj toustovač jen myli. Ovšem proč mu při jednom neposkytnout i další dodatečné bonusy – třeba krásnější vzhled nebo ochranu. Pomoci vám v tom mohou speciální čističe, které je možné zakoupit v drogerii. Stojí okolo stokoruny a vydrží vám opravdu na dlouho.

1 komentář

  1. Nebo prostě vložte do sendvičovače pečící papír a tak k zašpinění samotného přístroje ani nedojde. 😉

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno