Domů Zdravé recepty Polévky Jak vyčistit zakalený vývar

Jak vyčistit zakalený vývar

Určitě to také znáte. Rádi byste si dopřáli luxusní polévku jako z restaurace, ale chybička se stane už při samotném vaření. Ale nezoufejte, poradíme vám, jak vyčistit zakalený vývar, aby byli strávníci pokaždé na sto procent spokojeni!

Jak poznáte opravdu čistý masový vývar? Inu, měli byste ho nabrat do slavnostního talíře s jemným květinovým vzorem, aniž by jeho přítomnost zakryla jakékoli ozdobné detaily na dně talíře. Na první pohled to vypadá jako nemožné, ale ve skutečnosti není postup tak složitý, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Jak vyčistit zakalený vývar

Jak vyčistit zakalený vývar vaječným bílkem

Není-li vývar podle vašich představ, připravte si asi půl hodiny čistého času. Chtít ho vyčistit těsně před servírováním je prakticky nemožné, takže na tuto eventualitu vždy myslete s předstihem. Připravte si k ruce:

  • 4 vaječné bílky (na střední hrnec)
  • 10 kostek ledu
  • 1 velký bobkový list
  • 2 lžíce nastrouhané polévkové zeleniny

Nejdříve rozšlehejte dva bílky a zavařte je do vývaru. Až vyplavou na povrch, nalepí na sebe většinu hrubých nečistot. Jakmile je vylovíte, bude vývar už docela čistý. Bohužel však bílky vytáhnou z jeho síly také část chuti, takže pro absolutně dokonalý výsledek se nebojte v jeho úpravě ještě chvíli pokračovat.

Zašlehejte další dva bílky a vložte zbylé ingredience. Na další dva bílky, podpořené ještě kostkami ledu, se nachytají i ty nejdrobnější nečistoty a zelenina spolu s kořením doladí chuť k dokonalosti. Vařte dvacet minut, poté přeceďte a upravte vývar podle potřeby.

Náš tip: Chcete-li opravdu exkluzivní vývar jako z luxusní restaurace, přeceďte ho přes velmi jemné plátýnko. Pokud jste předtím vybrali správní poměr ingrediencí a k přípravě pokrmu použili dostatečně silný masový základ, nebudete se muset za servírovaný pokrm stydět ani před skutečným gurmetem.

Ještě o chlup lepší postup pro vyčištění vývaru

Ať chcete nebo ne, vaječný bílek vždy trochu chuti z masa vytáhne. Předejdete tomu tak, že při vyčištění vývaru použijete ještě několik ingrediencí navíc. Kromě dvou vaječných bílků a zeleniny jde ještě o 200 gramů libového hovězího masa. Vše pomelte na mlýnku, vložte do hrnce a postupně přilévejte vývar, který chcete vyčistit.

Přiveďte k varu. Mezitím oloupejte střední cibuli, pokrájejte ji na čtvrtky a opečte na oleji. Tenhle malý trik dodá vašemu vývaru nádhernou barvu. A to zcela bez přidání jakéhokoli přírodního „barviva“, například kurkumy.

Vývar pomalu táhněte, přidejte ještě 15 kostek ledu a vařte asi 20 minut. V žádném případě nesolte! Kvalitní chuť vývaru dosáhnete redukováním získané tekutiny, nikoli umělým dochucováním! Nakonec vývar sceďte a podle potřeby zredukujte. Jakmile bude mít opět plnou a silnou chuť, máte hotovo.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno