Domů Výživa Zdravé recepty Jak vyloupat kukuřici

Jak vyloupat kukuřici

Máte rádi zrnka kukuřice, ale jen neradi je vybíráte z klasů? Ukážeme vám, jak vyloupat kukuřici doslova za pár minut a bez zbytečné námahy i nepořádku. A jaké je naše tajemství? Úplně jednoduché.

Kukuřice se může pyšnit mnoha prospěšnými látkami. Dorazila k nám z Ameriky, kde ji Inkové či Aztékové považovali doslova za „zlato.“ Obětovali ji bohům, slavili svátky na její počest… a samozřejmě tvořila i nezbytný základ všech jejich pokrmů. K mání tak byla například kukuřičná kaše, kukuřičná polévka, ale i nejrůznější zákusky. Na to vše je však potřeba kukuřice vyloupaná. A jak na ni?

Kukuřice

Jak si užít kukuřici na maximum

Ze všeho nejdříve musíte pořídit na trhu klasy vcelku. Můžete pro ně samozřejmě zajít i na pole, jen nedoporučujeme sbírat kukuřici z cizího pole. Nikdy totiž nevíte, zda není krmná nebo za nebyla zcela nedávno něčím stříkána. A určitě byste si nechtěli domů přinést nechutný nebo dokonce škodlivý chemický koktejl.

Připravte se na to, že vám zbude opravdu hodně odpadu. Proto si vedle sebe položte velkou mísu nebo přímo kbelík na kukuřičné šustí. Berte do ruky jednu kukuřici po druhé. Pokud je to nutné, omyjte jednotlivé klasy od hlíny a dalších nečistot. Následně každý klas uchopte uprostřed a to vaší „horší“ rukou. Tzn. praváci ji budou uchopovat levou a naopak.

Dominantní ruka se poté chopí slupek na vrchní části klasy – to je to místo, kde z šustí vyčuhují drobné a světlé kukuřičné vlasy. Nyní slupky jednoduše stáhněte dolů svou dominantní rukou. Postupujte vždy odshora dolů. Slupky pak odhazujte do připravené nádoby. Jakmile skončíte, můžete se s ni skvěle projít na kompost, obsahují totiž množství cenných látek, které ještě mohou vaší zahrádce poté, co se dostanou do kompostu, velmi prospět.

Nyní si vezměte k ruce nůž a odstraňte všechny nejedlé části. Jako první si vezměte „na paškál“ horní část klasu, v níž se už nenacházejí žádná celá a zralá zrna. Budete nemilosrdní a jednoduše ji odkrojte. Nyní se s nožem přesuňte do spodní části klasu, kde stále ještě zbývá kus stonku a možná i zbytky zeleného šustí. Obojí odsekněte. Tedy pokud jste to už neudělali přímo během procesu stahování slupek.

A už máte skoro hotovo. Klasy nyní opláchněte pod proudem čisté vody, to zbaví kukuřici nečistot i všech zbývajících nejedlých částí kukuřičných klasů. Čistou kukuřici ukládejte vedle sebe do mísy nebo do nachystaného kbelíku, vyplatí se totiž vyloupat co nejvíce kukuřice naráz.

Jak na vaření kukuřice

Nyní už vám k oddělení zrn stačí jen trocha času. Kukuřici uvařte do poloměkka – čím dříve po sklizení, tím lépe, zachová si totiž potřebnou sladkost. Déle sklizené klasy už v sobě tolik cukrů nemají. Po uvaření už jednoduše oddělíte jednotlivá zrnka od klasu. Stačí si u několika prvních pomoci nožem a ta další už půjdou skoro sama.

Můžete je poté použít k přímé konzumaci anebo zamrazit. To dělejte nejlépe v jednotlivých vrstvách a teprve poté kukuřici sesypte do větší krabičky nebo mrazicího pytlíku. Jednotlivé porce tak zůstanou oddělené.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno