Domů Výživa Výživa, strava Jak vypeckovat broskve

Jak vypeckovat broskve

Broskve u nás patří mezi oblíbené ovoce. Používá se k přímé konzumaci, ale také k přípravě marmelád, kompotů, dezertů a dalších pokrmů. Obzvláště při větším počtu broskví ale může být jejich vypeckování pracné. Pojďme se zaměřit na to, jak vypeckovat broskve, ukážeme si také, jak v případě potřeby snadno odstranit slupku.

Broskve

Potřebujete rychle vypeckovat broskve? Žádné speciální triky nečekejte. Loupání broskví zabere nějaký ten čas, pokud budete ale postupovat pečlivě a používat k tomu ostrý nůž, práce vám půjde snadno od ruky. Pokud potřebujete vyloupat opravdu velké množství broskví, najděte si společníky a broskve vypeckovávejte ve stylu pásové výroby – jeden nařízne, druhý rozpůlí, třetí odstraní pecku. A jak tedy broskev co nejrychleji vypeckovat?

Broskev nařízněte podél švu

V první řadě broskev omyjte. Očištěnou broskev uchopte do lepé ruky, do pravé ruky pak chytněte malý ostrý nůž. Broskev nařízněte podél švu a nůž zakrojte co nejhlouběji to půjde, až se zastaví o pecku. Nožem udělejte kružnici, vždy musí být nůž zaříznutý co nejhlouběji až po pecku.

Oddělte půlky broskví

Jakmile máte broskev naříznutou, odložte nůž a plod chytněte oběma rukama, každou rukou jednu polovinu. Jednou rukou půlku broskve držte, druhou pak otáčejte v libovolném směru. Jedna z půlek brzy od pecky povolí a hned vám v ruce zůstane čistá vypeckovaná polovina.

Vyloupněte pecku

Jednu půlku broskve máte očištěnou, teď už zbývá jen pecku odstranit ze zbývající poloviny. U měkčích plodů jste pecka snadno vydloubnout i palcem, ve většině případů pak budete muset použít lžíci nebo špičku nože. Při odstraňování pecek nožem vždy směřujte jeho špičku směrem od těla, abyste se neporanili.

Jak snadno oloupat broskev

Vidíte, že vypeckování broskve není žádná věda. V některých případech budete kromě vypeckování potřebovat plod také zbavit slupky. Tento krok se provádí ještě před odstraněním pecky. Dejte vařit vody a nechejte ji chvíli odstát, aby její teplota byla kolem 90 °C. V horní části broskev nařízněte do kříže a zalijte horkou vodou. Tím se slupka uvolní. Broskve nechejte podle toho, jak moc jsou zralé. Jakmile se začne slupka v okolí naříznutého kříže sama odlupvat, můžete vodu slít a broskve zchladit. Pak už slupku odstraníte jednoduchým pohybem prstů po plodu, bude sama odpadávat.

Příprava broskví pro další zpracování je jednoduchá. Stačí být trpělivý a pečlivý při nařezávání broskví a s ostrým nožem manipulovat opatrně, aby nedošlo k poranění.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno