Domů Ostatní Sportovní potřeby Jak vyprat hokejové rukavice

Jak vyprat hokejové rukavice

Pokud máte doma malého hokejistu, tak máte velmi reálnou představu o tom, co obnáší hokejová výstroj. Kromě problému s uskladněním, protože hokejová taška je opravdu veliká, máte ještě jeden problém – jak se o hokejovou výstroj starat, aby nezapáchala a byla čistá. My se v následujícím textu zaměříme na jednu konkrétní část výstroje – hokejové rukavice.

Hokejové rukavice

Hlavní funkcí hokejových rukavic je kromě ochrany před zimou ještě ochrana proti poranění. Při nákupu rukavic je tedy nutné zvolit takové, aby velikostně seděly a aby měly základní ochranné prvky. Ty jsou rozdělené dle toho, zda se jedná o amatérské, poloprofesionální či profesionální rukavice. U rukavic je nejdůležitější zpracování dlaní a ty mohou být tvořeny buď ze síťoviny, nylonu nebo ze syntetické kůže. Dle toho se poté liší péče o ně.

hokejové rukavice

Péče o rukavice

Zásada v péči o rukavice je jednoduchá – hlavně ničím nemazat. Pokud jste vybrali kvalitní rukavice, jsou jejich dlaně tvořené z kvalitní syntetické kůže a jakékoliv krémy či vazelíny by jí uškodily. Ačkoliv se na internetu můžete setkat s návrhy, že je vhodné kůži promazat například indulonou, výrobci toto nedoporučují.

Vysušení rukavic

Po tréninku bývají rukavice mokré. Je vhodné je tedy nechat pořádně usušit, ideálně na sušáku. V žádném případě je nepokládejte na topení, protože by mohly popraskat. Toto je základ péče o rukavice hned od začátku. I nové rukavice řádně usušte, nečekejte na to, až vás na potřebnou péči upozorní zápach. Dá se tedy napsat, že v péči o rukavice je důležitá pravidelnost.

Praní rukavic

A pokud rukavice už začínají zapáchat či jsou již hodně špinavé, tak dobrá zpráva! Rukavice jsou jednou z mála částí výstroje, kterou lze dát bez obav do pračky a vyprat. Avšak pozor – maximálně na 40 °C.  A druhé pozor – týká se to jen těch nylonových či ze síťoviny. U kožených se doporučuje vydrhnout vnitřek a z vnější strany pouze dlaň.

Samozřejmě ani ty nylonové není vhodné prát často, a proto můžete využít dalších 2 typů, jak zápach odstranit. A v tomto případě se typy týkají všech druhů rukavic. Prvním z nich je dětský pudr, který vysaje vlhkost z rukavice a jako bonus snižuje riziko vzniku ekzému z rukavic. Po nasypání pudru rukavicí párkrát bouchněte, aby se pudr dostal všude, a poté vysypte. Dalším typem, ačkoliv dražším, je vysoušeč For-Dry. Sice jeho pořízení není otázkou pár stovek, ale zato máte skvělé řešení pro sušení nejen rukavic, ale i bruslí či helmy. For-Dry nejprve danou část výstroje sterilizuje ozónem a poté ji vysuší.

Lepidlo na rukavicích

Rukavice mohou být špinavé od lepidla z hokejky. Toto lepidlo se na rukavicích hromadí a poté lepí. Na toto pomůže také obyčejný dětský pudr. Ten obalí lep a rukavice se tak k hokejce nebudou lepit.

Závěrečné rady

Pozor na nesprávné tipy a rady z internetu. Můžete se totiž setkat s tipem, abyste odstřihli pěnový chránič na hřbetu ruky. Důvodem k tomu má být větší pohodlí, údajná jednodušší péče o rukavice a eliminace pachu. Není to pravda a rukavice tím zničíte. Pěna, kterou vytáhnete, je důležitá i z hygienického hlediska, protože zadržuje pot.

Na závěr je důležité zmínit, že nejlepší péči rukavicím věnujete tím, že budete respektovat doporučení výrobce.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno