Jak zahustit smetanu

Se starší smetanou se potkáváme během vaření poměrně často. Ale víte, jak zahustit smetanu, aby vypadala, chutnala a působila opravdu jako čerstvá?

Nezáleží na tom, jakou smetanu doma máte. Naše triky platí na tu zakysanou, ke šlehání i tu na vaření. Unavenou smetanu tedy rozhodně vyhazovat nemusíte. Naopak. Můžete ji použít stejně, jako kdyby byla čerstvá.

Smetana

Kde všude smetanu využijete?

Možností je celá řada. Dáváme ji omáček, do lahodných dezertů, ochucujeme s ní polévky, přidáváme ji do pečení. A samozřejmě se uplatní i jako ochucující složka do nápojů, ušlehaná pak ke zdobení dortů a zákusků apod.

Starší smetanu lze stále ještě zahustit

Dost možná se to už stalo i vám. Finišujete s přípravou omáčky a najednou zjistíte, že smetana, která si to už nějakou dobu užívá u vás v lednici, nemá takovou konzistenci, jak byste si představovali. Bývá obvykle řidší, než je u konkrétního druhu obvyklé.

Nejprve smetanu ochutnejte

Ale nemusíte ji hned vyhazovat. Nejdříve se přesvědčte, zda není zkažená. Není to tak těžké, jak si myslíte. Zkaženou smetanu poznáte snadno – bývá totiž nahořklá. Mléčné výrobky většinou takovou tendenci mají, v tom horším případě by se už na jejím povrchu nacházela plíseň, ale to byste jistě poznali na první pohled.

Starší smetanu stačí prošlehat

Takže pokud doma něco podobného objevíte, nebojte se nechat smetanu ještě zpevnit. Většinou ji stačí prošlehat a poté použít do jídel jako obvykle. Nejlépe vám k tomuto účelu poslouží ruční šlehač. Můžete ji samozřejmě i ručně promíchat, ale se šlehačem půjde všechno o něco lépe.

Takovouto smetanu lze použít pro finální zahuštění jakéhokoliv pokrmu. Ale pozor, po této proceduře by se již rozhodně neměla vařit. Pokud byste ji převařili, o svou jedinečnou chuť i vlastnosti by přišla. A to by byla rozhodně velká škoda.

Došla vám zakysaná smetana? Vyrobte si ji sami tím nejjednodušším způsobem

Ne vždy si však vystačíme jen s prošleháním – některé druhy smetany totiž nejsou vzájemně zaměnitelné, ať se snažíme jak chceme. Ale pokud vám došla doma právě zakysaná smetana, nemusíte si zoufat. Vezmete si obyčejnou smetanu s obsahem tuku okolo 12 % a promíchejte s jednou lžíci citronové šťávy. A rázem získáte pomocníka, který se svými vlastnostmi i použitím kysané smetaně opravdu velmi podobá.

Jak na řídkou šlehačku

Potřebujete ztužit vyšlehanou šlehačku, ale netušíte, jak na to? Obvykle k tomuto účelu používáme ztužovače z obchodů, ovšem ne vždy je máme po ruce. Naštěstí nám stejně dobře poslouží i citronová šťáva. Stačí při šlehání přidat do šlehačky několik kapek citronové šťávy a hotová čepice lahodné šlehačky se ani nehne. Však uvidíte. Jde o osvědčený návod našich babiček, který zaručeně funguje.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno