Jak zamrazit cuketu

Možná vás to překvapí, ale i tuhle univerzální zeleninu lze svěřit do náruče mrazáku a vychutnat si ji tak kdykoliv během zimy bez ztráty chuti i cenných vitamínů a minerálů A jak zamrazit cuketu? Není to těžké, ukážeme vám, jak na to.

Mimochodem jde o nejpohodlnější a nejrychlejší metodu uchování cukety na zimu. A jaké jsou nejvhodnější? Samozřejmě ty mladé, s tenkou měkkou slupkou. Ty lze mrazit syrové. Pokud jste optimální chvilku pro sklizeň zmeškali, pak větší plody rozkrájejte, vydlabejte a povařte. Samozřejmě byste neměli mrazit nahnilé cukety. Jen u malého poškození je možné nemocnou část odříznout.

Jak ji zamrazit

Postup pro mrazení cukety je jednoduchý. Oloupejte ji a odstraňte semena, pokud je cuketa již starší. Velmi mladé cukety čištění nevyžadují. Nakrájejte je na kostky, kolečka, půlkruhy apod. – tedy vlastně jak chcete! Starší cukety vařte po dobu 10 až 15 minut, potom nechte vychladnout a oschnout v cedníku. Mladé křehké cukety lze nechat syrové.

Plátky nebo kostky cukety vložte do silných plastových sáčků nebo je rozložte do krabiček. Ujistěte se, že v pytlících není vzduch, pevně uzavřete a vložte do mrazničky.

Pozor: Cukety vždy mrazte v malých porcích, tak akorát pro přípravu požadovaného jídla. Opakované zmrazení této zelenině značně ubírá na žádoucí chuti a vlastnostech. Mimochodem dnes už existují i speciální vakuové sáčky určené pro zmrazování ovoce a zeleniny. Snadno se používají a trvanlivost zeleniny a ovoce v chladu výrazně prodlužují.

Postup pro fajnšmekry

Dáváte přednost větším sáčkům, z nichž můžete vždy pohodlně odsypat potřebné množství? Zamrazte tedy každý kousek cukety zvlášť. Jednoduše nejdřív zeleninu nasypte na velké plechy nebo tácy, které se vejdou do mrazáku. Počkejte, několik hodin a teprve poté sesypte zeleninu do pytlíků nebo krabiček. Takto zmrazená cuketa se nelepí dohromady a zůstává křehká. Bohužel, mrazení vám zabere času o něco více.

A jak dlouho lze mraženou cuketu uchovávat?

Pokud se teplota v mrazničce pohybuje mezi 0 a -8 ° C, může být cuketa skladována až po dobu tří měsíců, ovšem pokud teplota v mrazničce dosáhne -18 ° C, vydrží tu trhle zelenina klidně celý rok.

Náš tip: Spolu s cuketou můžete v jednom sáčku či nádobce zmrazit nakrájenou mrkev, květák, brokolici a další zeleninu. Získáte tak chutný a zdravý základ na polévku, nebo třeba na guláš.

Jak cuketu správně rozmrazit?

Máte hned dvě možnosti. Můžete ji vyjmout z mrazničky, položit na talíř a nechat roztát při pokojové teplotě. Nebo vložte zmrazené cukety přímo do pánve, přidejte trochu osolené vody, zakryjte pokličkou a duste na mírném ohni za častého míchání doměkka. Pak můžete přidat další zeleninu nebo jakékoliv další ingredience.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno