Jak zamrazit rajčata

V letním dni chuť masitých a šťavnatých rajčat nic nenahradí. Ale jak si ji uchovat i na dlouhé zimní měsíce? Ptali jste se nás, jak zamrazit rajčata a my vám rádi odpovíme – klidně i vcelku a se slupkami!

Jednu nevýhodu tento postup má: do sendvičů si už plátky zmrazených rajčat nedáte. Ovšem můžete je stále libovolně vařit, smažit nebo třeba péct.

Rajčata

V sezóně, kdy jsou rajčata nejlevnější, se jich vyplatí koupit o něco víc – samozřejmě pokud nemáte vlastní úrodu ze zahrádky. Před samotným zamrazením je tuhle zeleninu nutné důkladně omýt a osušit. Nemusíte se zdržovat stahováním slupky. Jednoduše zabalte rajčata do plastových sáčků (nejlépe každé zvlášť) a vložte je do mrazničky. Jakmile zmrznou, sesypte je do většího mrazicího pytlíku nebo nádoby.

A jak rajčata opět úspěšně rozmrazit ?

Zmrazená rajčata umyjte pod proudem teplé vody – tím si velmi usnadníte proces loupání, protože to půjde skoro samo. Po tomto úkonu odložte rajčata asi na 10-15 minut při pokojové teplotě, aby trochu povolila. Poté můžete nakrájet a použít, jak zrovna potřebujete. A co je úplně nejlepší? Zmrazená rajčata mohou být po dobu 12 měsíců, takže vám jejich zásoba bez problémů vydrží až do další sezóny.

Zamrazit lze i chutné rajčatové pyré

Z mrazáku lze místo celých plodů klidně vytáhnout i základ chutné rajčatové omáčky, jež později do finální podoby upravíte během několika minut. A jak si takové rajčatové pyré udělat?

Pro začátek budete potřebovat přibližně 20 kg rajčat. Ta by měla být masitá a ne příliš tvrdá. Nejdříve rajčata důkladně omyjte a odstraňte tvrdé špičky (pokud jsou). Stahování slupky je volitelné – pokud vám v polévce či omáčce nevadí, pak tento krok přeskočte.

Nyní propasírujte rajčata přes síto nebo je ještě lépe prožeňte mlýnkem na maso. Větší kusy je nutné nakrájet na menší kousky. Pak kaši nalijte do hrnce, přidejte sůl a pepř a povařte. Zamrazte v menších krabičkách. Rajčatové pyré připravené. A jak z něj připravit třeba chutnou rajčatovou polévku? Stačit vám na to bude jen pár minut. Vše, co musíte udělat, je přidat do rajčatového základu trochu vody, bujon a vše povařit společně se solí a bazalkou.

Tip navíc: Chutná rajčatová svačinka s tuňákem

Ingredience:

  • 4 rajčata
  • mozzarella 125 gramů
  • tuňák ve vlastní šťávě
  • listy salátu
  • okurka
  • přírodní jogurt – 2 polévkové lžíce
  • sůl
  • mletý černý pepř
  • ředkvičky 6 kusů

Postup:

Umyjte rajčata, osušte je, odkrojte špičky a vydlabejte. Opláchněte pažitku a důkladně osušte, jemně nasekejte. Tuňáka přeceďte, salát opláchněte a osušte, a pak ho roztrhejte na malé kousky. Okurku, ředkvičky a mozzarellu nakrájejte na malé kostky.

Všechny ingredience jemně smíchejte s jogurtem a dochuťte solí a pepřem. Připravenou směsí naplňte rajčata a servírujte na listech salátu. Dobrou chuť.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno