Jak zamrazit vývar

Umíte si dělat jídlo do zásoby? Pokud ne, začněte tím nejjednodušším, co vůbec existuje. Podívejte se, jak zamrazit vývar a ještě předtím si podle našeho receptu připravte jeden opravdu neobyčejně chutný.

A co budete potřebovat? Ve hře nejsou žádné speciální ingredience, mnohem spíše vás naučíme používat ty obyčejné v tom správném poměru.

Co budete potřebovat na kvalitní vývar

Možností je celá řada. Hlavně se zaměřte na kvalitu. Kosti by na sobě měly mít nějaké maso, aby byl vývar skutečně bohatý. A zeleninu používejte vždy čerstvou – žádné povadlé natě nebo zbytky z obchodu, pokud tato pravidla zachováte, pak se vám vývar vždy podaří.

Ingredience na vývar

  • kuřecí kosti
  • kořenová zelenina
  • bobkový list
  • nové koření
  • pepř
  • sůl
  • libeček
  • celerová nať
  • kadeřavá petrželka
  • voda

A co si s tím vším počít? Nejdříve si vezměte kuřecí kosti. Ale pokud je nemáte. Vůbec nic se neděje. Klidně můžete použít i žebra z vepřového masa, ta hovězí nebo třeba skelet z kachny. Každý vývar bude mít samozřejmě jinou chuť, tak s tím počítejte.

Co všechno patří do hrnce

Dále přijde na řadu kořenová zelenina. Tu doporučujeme jen dobře omýt, není třeba škrábat. A nakrájejte ji na větší kusy. Z koření je vhodný bobkový list, nové koření, pepř a sůl. Používejte samozřejmě koření vcelku – žádné mleté polotovary, z nichž se dlouhým skladováním vytratila všechna chuť a vůně. Dále přijde na řadu čerstvý libeček, celerová nať, kadeřavá petrželka a samozřejmě voda. Té použijte tolik, aby byly všechny ingredience důkladně ponořené.

Jak dlouho vývar vařit?

To je individuální, ale pamatujte si, že vždy je mnohem lepší pomalé a táhlé vaření, než prudký hodinový var. Pomalu tažené vývary jsou plnější a chutnější. Klidně zapněte plotýnku na nejmenší plamen a nechte probublávat přes noc.

Zamrazte si vývar

Jakmile máte hotovo, vývar dochuťte a nechte vychladnout. Poté doporučujeme sebrat většinu přebytečného tuku a teprve poté mrazit. A jak na to? Odeberte porce do mrazících sáčků nebo krabiček a dejte ihned zmrazit. Vývar musí být studený – horký opravdu nemrazte, mohl by zkysnout (byť se říká, že horká voda tuhne o trochu rychleji.

Jak vývar opět použít

Nahrazovat sladkými kupříkladu svačinu opravdu není dobrý nápad. Vsadit tak můžete třeba dobře sestavený celozrnný sendvič nebo třeba právě na vývar. Jen ho nechte rozmrazit, vložte do něj zeleninu nebo maso a pochutnejte si. A pamatujte si, že redukce nadbytečných kilogramů není otázkou několika málo týdnů, takže se rozhodně vyplatí mít doma vývar do zásoby.

Bude se vám zaručeně hodit. V mrazáku vydrží půl roku i rok, záleží na nastavené teplotě. Doporučujeme skladovat v krabičkách, na které jste si napsali datum uložení. Vždy tak budete vědět, jak čerstvý váš vývar je.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno