Jak zavařit fazole

Urodily se vám na zahradě zelené fazolky a v mrazáku už jednoduše nemáte místo? Poradíme vám, jak zavařit fazole, aby si zachovaly svou nádhernou barvu i jedinečnou chuť. Podle našeho ověřeného receptu budete mít hotovo za necelou hodinku.

Ale nejde jen o jejich chuť. Zelené fazole mají i mnohé zdravotní aspekty. Jsou nízkokalorické a vyznačují se nízkým glykemickým indexem. Mají rovněž mnoho bílkovin a vlákniny, stejně jako vitamíny C, A a E. Nesmíme zapomenout ani na to, že zelené fazolky obsahují velké množství důležité kyseliny listové a pokud máte k dispozici žlutou odrůdu, měli byste rovněž vědět, že je bohatší na draslík a fosfor. Obě odrůdy obsahují také vitamíny B, vápník a hořčík. A samozřejmě flavonoidy, což jsou látky zpomalující proces stárnutí organismu a regulující hodnotu špatného cholesterolu v krvi.

Jak zavařit fazole

Jde o základní recept pro uchování fazolí na zimu. Nemůžete ho vůbec nijak zkazit a až si ho osvojíte, můžete ho vylepšit o nejrůznější koření a další přísady.

Ingredience:

 • 4 kg zelených fazolí
 • 8 lžiček cukru
 • 8 lžiček soli
 • voda
 • 4 lžičky kyseliny citrónové

Příprava krok za krokem:

Fazole důkladně omyjte, přeberte (vyřaďte všechny flekaté a jinak poškozené) a odřízněte špičky na obou stranách lusků. V hrnci svařte vodu se 4 lžičkami soli a 4 lžičkami cukru. Upravené fazole vložte do vařící vody a vařte 2 až 4 minuty (lusky nelze převařit, nebojte se). Pokud nemáte velký hrnec, můžete vařit fazole v několika dávkách, ovšem v té samé vodě.

Vychladlé a odkapané zelené fazolky narovnejte do zavařovacích sklenic – nejlepší je umístit lusky vertikálně a těsně vedle sebe. Do každé sklenice nasypte půl lžičky soli, cukru a malou lžičku kyseliny citrónové. Naplňte vodu až půl centimetru pod okraj, zavíčkujte a otočte sklenice vzhůru nohama.

Sklenice vložte do hrnce, jehož dno jste předtím vystlali utěrkou, nalijte vodu na asi do 3/4 výšky sklenic a vařte je asi 60 minut. Vytáhněte z vody a ochlaďte.

Po 24 hodinách postup vaření sklenic opakujte. Tentokrát můžete čas zkrátit už jen na 40 minut.

Když sklenice úplně vychladnou, můžete je uložit do spíže. Zavařené zelené fazolky tady vydrží chutné dalších 12 měsíců. můžete je jíst jen tak, nebo použít jak základ do jídel, pokud je po otevření nespotřebujete hned, uložte je v lednici a zpracujete nejdéle do týdne.

Recept navíc – pečené fazolky s krustou z cornflakes

 • 500 g zelených fazolek
 • 200 g cornflakes
 • 1 vejce
 • 1 lžička červené papriky
 • sůl
 • pepř

Postup:

Ve velkém hrnci přiveďte osolenou vodu k varu, dejte do ní fazole a vařte po dobu dvou minut. Vyjměte a ochlaďte.

Rozklepněte vejce do mísy, přidejte pepř, sůl a papriku podle chuti, a pak vidličkou pečlivě promíchejte všechny ingredience.

Cornflakes vložte do mixéru a rozmixujte nahrubo. Předvařené fazole vysušte a posléze je nejdříve namočte ve vajíčku a posléze vyválejte v cornflacích. Potom takto připravené fazole rozložte na plech, vyloženém pečícím papírem a pečte na 180 stupňů po dobu 10-15 minut. Podávejte teplé jako hlavním nebo jako doplněk pečeným či dušeným masům.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno