Jak zavařit kukuřici

Kukuřice byla kdysi hlavním jídlem Inků, Aztéků a Mayů a po objevení Ameriky se dostala i k nám. A jak si tuhle báječnou zeleninu uchovat na zimu? Poradíme, vám jak zavařit kukuřici v několika podobách, aby vám v zimě zaručeně chutnala a dodala tolik potřebné vitamíny a minerály.

Nejčastěji si kukuřici vybavujeme jako nádherně žlutou s velkými masitými zrny. Ale existují i bílé, červené nebo dokonce modré odrůdy. Zajímavé je, že je znali již Peruánci už před téměř 3000 lety před naším letopočtem. V Jižní Americe byla kukuřice obklopena náboženskou úctou, která se zrodila z přesvědčení, že bohové vytvořili člověka z mouky, pocházející právě z ní.

Jaké žádané vlastnosti má kukuřice?

Hlavní složkou kukuřice je škrob, ale kromě něj obsahuje také cennou vlákninu a bílkoviny. Kukuřice je rovněž bohatá na vitaminy skupiny B a vitamíny D, E, K, A a C a zároveň je vynikajícím zdrojem draslíku, selenu, sodíku, vápníku, hořčíku, železa, mědi, fosforu a zinku!

Vláknina má pozitivní vliv na funkci střeva a zlepšuje trávení. Kromě toho kukuřice neobsahuje lepek, takže je ideální pro lidi se specifickými dietami. Za žlutou barvu vděčí kukuřice luteinu, což je silný antioxidant (látka, jež chrání tělo před volnými radikály). A má také příznivý vliv na vývoj plodu a ovulační cyklus, takže kukuřici by si měly dopřávat zejména ženy, snažící se o miminko, i když samozřejmě nejen ony.

Jak poznat dobrou kukuřici?

Čerstvá a dobrá kukuřice by měla být hladká se zrny těsně přiléhajícími k sobě. Dejte pozor – zralejší kukuřice má tmavě žlutou barvu a mnohem tvrdší zrno, protože cukry uvnitř se proměnily na škrob. Pokud si koupíte klas i s listy, věnujte pozornost jejich barvě – měly by být svěže zelené. Kukuřice se žlutými listy jsou staré a pro nákup je nedoporučujeme.

Jak zavařit kukuřici

Příprava zavařené kukuřice na zimu je velmi snadná. Vše, co potřebujete, je pár kukuřičných klasů, pár sklenic a cukr se solí.

Ingredience:

  • 4 klasy čerstvé kukuřice
  • 1litr vody
  • 5 lžiček soli
  • 4 lžičky cukru

Příprava krok za krokem:

Uvolníme zrnka kukuřice z klasu a opláchneme se pod tekoucí vodou. Vaříme v mírně osolené vodě asi 10-15 minut. Připravíme si nálev z vody, soli a cukru. Naplníme sklenice vařenými kukuřičnými zrny a zalijeme nálevem. Pasterizujeme asi 10 minut.

Náš tip: Chcete-li ozvláštnit chuť kukuřice, můžete přidat do každé sklenice několik kousků čerstvých chilli papriček.

Kukuřici lze samozřejmě zavařovat i vcelku, resp. klasy jed třeba nakrájet na menší kusy (potřebujete velmi ostrý nůž). Předvaření bude také trvat o něco déle a pasterizaci je nutné prodloužit na dvacet minut. A pokud toužíte po opravdu intenzivní chuti kukuřice, vařte ji už přímo v nálevu, který poté jen nalijete do sklenic.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno