Jak zavařit květák

Urodilo se vám na zahrádce? Víme, jak zavařit květák tak, aby zůstal křupavý a lahodný. Ukážeme vám, jaké koření použít a co zvolit za postup, aby se vše zaručeně povedlo k vaší spokojenosti.

Nebudete potřebovat skoro nic. Na náš zavařený, nakládaný květák si vystačíte jen s tím, co najdete doma ve spíži. Přinejhorším zamiřte do obchodu pro nějaký prostředek určený k nakládání zeleniny, ale nic víc opravdu potřeba nebude. Za to vám ručíme. I bez nejrůznějších vychytávek bude náš zavařený květák chutnat opravdu jedna báseň.

Květáková polévka podle babičky

Zavařený květák jen s několika málo ingrediencemi

A co si vzít k ruce? Posuďte sami, opravdu toho není nijak moc:

  • 1 velký květák
  • Ocet
  • Sůl
  • Cukr
  • Prostředek k nakládání zeleniny (například Deko)
  • Bobkový list
  • Celý pepř
  • Nové koření

POSTUP:

Květák dobře očistěte. Omyjte ho a pak ho ostrým nožem zbavte všech listů. Určitě však odolejte pokušení vyhodit je jen tak na kompost nebo do koše. Obsahují totiž celou řadu minerálních látek i vitamínů a co do chuti chutnají jako kedlubnové. Pokud vyříznete vnitřky z košťálů, mohou vám také posloužit jako náhrada čerstvého bambusu v exotických pokrmech. Vyhoďte pouze listy, které vypadají nemocně, povadle nebo příliš staře. Ty se totiž už opravdu ke konzumaci v žádné podobě nehodí. Těm se bude na kompostu líbit.

Očištěný květák dobře omyjte a rozeberte na růžičky. Čím menší budou, tím pro zavařování lépe. Nebojte se ani větší růžičky rozkrojit napůl nebo dokonce na čtvrtiny ostrým nožem. Nyní musíme květák povařit, aby byl pro konzumaci dostatečně měkký.

Přiveďte osolenou vodu k varu a růžičky květáku do ní vhoďte. Budou jim stačit 1-2 minuty. O další měkkost se postarají následné sterilační procesy. Vezměte si k ruce dobře vypařené a vymyté zavařovací sklenice. Vyčistit je můžete horkou vodou či párou nebo je nechte několik minut v horké troubě. A nezapomeňte i na vyčištění víček, z nichž by se mohly do obsahu sklenice dostat nebezpečné bakterie.

Do každé sklenice vložte květák spolu s jedním bobkovým listem, dvěma kuličkami nového koření a třemi kuličkami pepře. Nyní si připravte lák, kterým zeleninu zalijete. Vodu svařte s Dekem, cukrem, solí a octem. Na jeden litr použijte dvě lžíce cukru, dvě lžičky soli a podle chuti octa. Nebo můžete použít vlastní osvědčený recept na lák.

Touto tekutinou pak květák ve sklenicích zalijte a dobře zavíčkujte. Dobře uzavřené sklenice vložte do vodní lázně, v níž voda sahá asi do dvou třetin sklenic. Přiveďte k bodu varu. Pod sklenice určitě nezapomeňte dát utěrku nebo ručník, předejdete tak jejich prasknutí – od bodu varu vám pak bude stačit 6-12 minut podle velikosti sklenic a sterilace bude hotová. Skleničky položte dnem vzhůru a nechte vychladnout. Nyní je zavařený květák připravený ke konzumaci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno