Jak zmrazit vejce

Potýkáte se s přebytky, ale nejste si jistí, jak je správně uchovat? Podívejte se na to, jak zmrazit vejce rychle jednoduše a vždy tak, aby bylo možné je po rozmrazení okamžitě a bez potíží použít.

Vejce mají v lednici trvanlivost nanejvýš několik týdnů, ovšem v mrazáku se toto období prodlužuje i na rok. A nepotřebujete k tomu žádné složité pomůcky, jen prověřené postupy.

Vejce v proložce

Žloutek smíchejte s bílkem

První způsob je nejjednodušší. Jednoduše vejce rozklepněte do misky a promíchejte žloutek s bílkem. Vajec takto můžete zpracovat samozřejmě více. Poté vše nechte asi hodinu odstát. To je dostatek času na to, aby se z vaječné směsi dostal pryč veškerý vzduch, který se do ní během míchaní dostal. Poté rozdělejte jednotlivé porce například do formiček na led a zamrazte.

Ušetřete místo díky chytrému skladování

Formičky na led však zabírají v mrazáku opravdu velké množství místa. Doporučujeme proto po zmrznutí vejce jednoduše vyklepnout a kostky přesypat do vhodného sáčku nebo krabičky. Pak už stačí jen odebírat jednotlivé porce třeba na pečení, zahuštění polévky apod.

Bílek lze zamrazit samostatně

Jestliže máte v oblibě pokrmy, do nichž se přidávají pouze bílky nebo vám naopak díky některým receptům tyto součásti vajec přebývají, zamrazte je samostatně. Opět je jednoduše rozklepněte do formiček na led a někam si poznačte, kolik bílků se do každé formy vejde. Usnadníte si tak pozdější dávkování bílků do pokrmů.

Žloutek mrazte jen s cukrem nebo solí

Mrazit lze i samostatné žloutky, ovšem pokud chcete předejít jejich hrudkovatění, přidejte k nim žloutek nebo sůl.

Jak se vyhnout riziku kontaminace

Není tomu tak dávno, co kontaminovaná vejce zahýbala doslova celou Evropskou unií. Z obchodů již byly staženy milióny závadných vajec, ale celá problematika má dnes ještě dohru v podobě nepřímé distribuce ve výrobcích s recepturou obsahující vejce. Spotřebitelé tak mohli insekticid nevědomky zkonzumovat například v koláčích, sušenkách nebo salátech. Na konci září roku 2019 se proto sešla v Bruselu mimořádná ministerská schůzka.

Jejím výsledkem je to, že dnes jsou produkty s vejci připravenými k okamžité přípravě (typicky pasterizované žloutky) o něco bezpečnější, ale i dražší než před úpravou.

Fipronil představoval nebezpečí jen pro děti a nemocné osoby

A to navzdory tomu, že k ohrožení zdraví by byla zapotřebí neustálá konzumace stejného výrobku. Ve větším ohrožení jsou v tomto případě zejména nejmenší děti, u kterých může tato látka vyvolávat alergie nebo poškození jater. Fipronil v organismu navíc může komplikovat průběh některých typů onemocnění. Jako prevenci proto doporučujeme nákup vajec z českých chovů, v nichž je používání fipronilu již velmi dlouho zakázáno.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno