Jak zpracovat celer

Voňavé bulvy a celerové stonky se stávají stále oblíbenější kulinářskou surovinou. Ale abyste nebyli ze svých prvních pokusů spíše zklamaní, poradíme vám, jak zpracovat celer rychle, čistě, chutně a bez ztráty cenných vitamínů. A budeme se zabývat každou jeho částí zvlášť.

Podíváme se na to, jak zpracovat jednotlivé části celeru a jak z nich opravdu získat to nejlepší. Jde o poměrně rozsáhlé téma, takže si recepty protentokrát necháme na jindy.

Celer můžeme rozdělit co do druhu zpracování na tři části – bulvu, stonky a listy. Do salátů a omáček se přidávají čerstvé listy se štiplavou, éterickou vůní a skvěle také ozdobí maso a zeleninu. Stačí je opláchnout pod vodou, odstranit ty zvadlé a zažloutlé a použít je.

Náš tip: Nasekané rychle pouští šťávu, takže celé jídlo bude okamžitě vonět primárně právě po celeru. Počítejte s tím!

Stonky celeru se dají používat syrové i po tepelném zpracování. Stačí je nakrájet a použít v salátech, polévkách, zeleninových dušených pokrmech, omáčkách nebo nebo jako šťavnatý předkrm. A jak je připravit?

Nejprve je dobře omyjeme, zvláště v jejich žlábcích se rády usazují nečistoty. Po omytí je nutné oříznout zaschlé části a také odstranit jejich tuhou slupku (třeba to není jen u úplně mladých stonků). Chutná nahořkle.

Tuhost slupky závisí také na poloze stonku ve svazku. Stonky uvnitř jsou jemnější a loupání obvykle nevyžadují. Loupání jde nejlépe škrabkou na brambory.

A jak upravit celerovou bulvu? Opláchněte ji pod teplou vodou a poté očistěte. Vybírejte pokud možno menší bulvy, jsou mladší, chutnější a lépe se čistí. Pokud máte na výběr, dejte přednost těm, na jejichž vrcholu jsou ještě patrné zbytky zelených stonků. Ty nejsou utrženy dlouho.

Celerovou slupku lze jednoduše okrajovat nožem nebo loupat škrabkou. Pokud potřebujete jen malou část kořenového kořene, pak ho jednoduše můžete rozdělit na 2 – 4 části a uskladnit v lednici. Neloupejte je, zůstanou šťavnaté déle. Později jen odkrojte zahnědlou část a je to.

Nebojte se zajet nožem při čištění i dovnitř. Zbytky po masitých kořenech, záhyby s hlínou – to všechno musí pryč. V těchto částech není žádná vůně ani chuť. To, co vám zbude, je opravdovým pokladem. Celer je totiž bohatý na vlákninu, pomáhá čistit střeva a zasytí na dlouhou dobu. Pro osoby s citlivým žaludkem je paradoxně často lepší konzumovat bulvu celeru syrovou, než uvařenou.

Náš tip: pokud chcete hnědnutí kořene při uskladnění v lednici zpomalit, pokapejte ho citronovou šťávou, nebo alespoň krátce ponořte do vody.

Bulva celeru má velmi výraznou kořenitou vůni i chuť, proto by se měla do jídla přidávat spíše po menším množství. Při tepelném zpracování se pak její ostře kořenitá chuť změní spíše na jemnou ořechovou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno