Jak zpracovat chřest

Sezóna této báječně křehké zeleniny už se blíží. Dnes vám poradíme, jak zpracovat chřest rychle, chutně a bez zbytečných složitost. Díky tomu si specifickou chuť chřestu docela určitě navždycky zamilujete.

Pro začátek se soustřeďte na správný výběr chřestu. Ze všeho nejdříve se podívejte na hlavičky – musí být pevné a uzavřené. Uvadlý chřest vám už příliš radosti na talíři neudělá. Čerstvý chřest je na první pohled svěží, a když ho rozlomíte, hlasitě lupne.

Měli byste vědět: Sezóna chřestu je od dubna do června. Tehdy bývá chřest v obchodech velmi často z ČR. V jiných měsících se budete muset spolehnout na dovážené zboží, jehož kvalita je mnohdy pochybná (z větší části právě kvůli dlouhé přepravě).

Zpracování chřestu

Nejdříve se podíváme na to, jak chřest jednoduše uvařit. Největší potíž bývá v tomto ohledu s hlavičkami. Ty jsou samy o sobě tak křehké, že jim dlouhý pobyt v horké vodě příliš nesvědčí. Ovšem jak zajistit, aby se zároveň provařil i tužší stonek chřestu?

Lze to udělat tak, že hlavičky po více než polovinu doby vaření z vody vykukují a vy je do ní „sklepnete“ až skoro v samém závěru. Ale pojďme si celý postup ukázat pěkně od začátku.

Nejdříve si chřest dobře prohlédněte a okrojte veškerou zdřevnatělou část na spodní straně chřestu. Nyní oloupejte tvrdá vlákna z jeho povrchu a teprve poté chřest omyjte ve studené vodě.

Připravte si široký hrnec a přiveďte v něm vodu k varu. Vložte chřest (hlavičky by se měly o okraj hrnce pro začátek opírat, ale nemusí to tak být) a vodu osolte. Přikryjte pokličkou a vařte asi deset minut. Pokud jste si nechali hlavičky venku, shoďte je po pěti minutách do vody.

Vidličkou píchněte do nejtlustší části chřestu. Měla by být dokonale měkká (tzn. snadno ji propíchnete). Pokud tomu tak není, pak chřest ještě minutku až vě povařte a poté vyzkoušejte jeho měkkost znovu.

Klasický recept na chřest s holandskou omáčkou

A co si s uvařenými chřestem počít? Připravte si k němu třeba báječnou holandskou omáčku. Na dvě porce budete potřebovat 50 gramů másla, které si roztavíte v hrníčku. Mezitím si v druhém hrnci na mírném plameni začněte metličkou šlehat dva žloutky a během šlehání k nim postupně přilévejte rozpuštěné máslo spolu s asi dvěma lžícemi vody. Míchejte opravdu rychle, aby vám směs nezhoustla. Nakonec jen dochuťte solí a pepřem a uvařena okapaný chřest touto omáčkou přelijte.

A voila – máte skutečný gurmánský zážitek jako z té nejlepší francouzské restaurace. A pokud vám to na talíři přijde přece jen trochu málo, připravte si nějaký ten zeleninový salát, případně si ke chřestu zakousněte dobré a nadýchané bílé pečivo. Francouzi nedají dopustit na bagetku, ale vy se můžete řídit čistě jen svojí chutí. Perfektní je třeba čerstvě upečený chléb.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno