Jak zpracovat kakaové boby

Hledáte superzdravou ingredienci do kuchyně? Pak zjistěte, jak zpracovat kakaové boby. Můžete si z nich udělat svou vlastní zdravou čokoládu, využít je do marinád nebo třeba do smoothie. Možností je zkrátka mnoho.

A proč bychom měli vsadit právě na kakaové boby? Protože obsahují velké množství antioxidantů. Dokonce 20x více než zelený čaj, který je v tomto ohledu vyhlášený. A ani tepelnou úpravou je nezničíte.

Vyrobit si vlastní čokoládu z kakaových bobů je snadné

Nepotřebujete k tomu nic složitého. Vystačíte si jen se dvěma ingrediencemi. V první řadě si pořiďte asi 300 gramů kakaových bobů. Seženete je v prodejnách zdravé výživy. Mohou být vcelku nebo drcené, pro snadnější způsob přípravy však doporučujeme ty drcené. Navíc zlomky kakaových bobů bývají levnější než ty vcelku.

Začněte s přípravou čokolády

Kakaové boby podrťte, pokud už nejsou, a poté je opražte. Udělejte to na suché pánvi. Budou se poté lépe zpracovávat a získají i výraznější chuť. Stačí pouhých 5 minut. Jakmile ucítíte charakteristické čokoládové aroma, máte hotovo. Poté přesuňte čokoládové boby do mixéru a pusťte ho naplno. Zpočátku to půjde nejspíš stěží, později se však mixér uvolní.

Nějakou dobu to však potrvá. Jak se kakaové boby zahřívají, začne se z nich uvolňovat máslo. A to je přesně to, co potřebujete. Čas od času se vyplatí setřít zbytky hmoty stěrkou a vrátit je zpět do útrob mixéru. Předejdete tak tvorbě velkých kousků nebo nerozmixování skořápek.

Stačí přidat jen trochu cukru

Jakmile budete mít kakaové boby rozmixované, pak už máte skoro hotovo. Stačí je jen podle chuti doladit. Poté přidejte cukr. A to nejlépe ten třtinový, přidejte a hmotu znovu promixujte. Na 300 gramů kakaových bobů by vám mělo stačit asi 80 gramů cukru.

Hmotu rozetřete na vhodnou podložku

Teď už zbývá jen vyrobit si čokoládu. Nejlepší jsou k tomuto účelu silikonové formy, ale pokud je nemáte, vystačíte si třeba i s plechem vyloženým pečícím papírem. Hmotu na něj jednoduše vylijete a počkejte, až ztuhne. Předtím můžete povrch čokolády posypat třeba oříšky nebo sušeným ovocem. Získá přesně takovou chuť, jakou chcete.

Mléčnou čokoládu si vyrobíte snadno

Máte raději mléčné druhy čokolády? I ty si můžete snadno vytvořit. Stačí před ukončením mixování přidat do směsi trochu sušeného mléka. Pokud ho nemáte, použijte kondenzované. Ale opatrně. Vyplácí se spíše přidávání po malých dávkách než jedna velká porce.

Rozdrcené boby můžete použít i jinde

Nechce se vám vyrábět čokoládu? Pak jednoduše drcené boby přidejte do smoothie, nejrůznějších müsli, jogurtů apod. Skvěle se hodí i do marinád k masu, skvěle podtrhne jeho chuť. Ve spojení se smetanou pak vykouzlí i lahodné dezerty a další laskominy. Budou výjimečné.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno